Polska oferta dla Linuxa

Na rynku dostępne są programy do obsługi firm, pracujące pod systemem Linux.

Na rynku dostępne są programy do obsługi firm, pracujące pod systemem Linux.

Wiele firm i urzędów, które kilka lat temu zainwestowały w zakup systemu komputerowego, nie zdaje sobie sprawy, że można zagospodarować "starzejące" się urządzenia jako terminale do nowoczesnego systemu informatycznego bazującego na Linuxie. Dzięki wielodostępnej i wielozadaniowej architekturze systemu operacyjnego Linux można korzystać ze wspólnych zasobów danych umieszczonych na centralnym serwerze. System Linux pozwala na emulację DOS, Novell, X Windows (co umożliwia korzystanie z aplikacji graficznych), a dzięki wbudowanym mechanizmom obsługi protokołu TCP/IP także na zdalną pracę czy serwis z wykorzystaniem połączeń modemowych lub za pośrednictwem Internetu.

Licencja na korzystanie z systemu operacyjnego jest bezpłatna, a firmy informatyczne, które sprzedają systemy Linux, zarabiają głównie na wartości dodanej. Mogą dowolnie modyfikować system (znany jest kod źródłowy), stąd ich usługi są lepiej dostosowane do wymagań klienta. Kupując system płacimy integratorowi za pracę i wiedzę, a nie producentowi systemu operacyjnego za licencję. Taki sposób rozliczeń znacząco obniża koszty instalacji systemu informatycznego, co jest szczególnie ważne przy dużych instalacjach, liczących kilka tysięcy komputerów.

Dla przedsiębiorstw, które nie chcą inwestować w oprogramowanie zbyt dużego kapitału, a jednocześnie przestrzegają prawa i opłat licencyjnych, bezpłatny system Linux może być dobrym rozwiązaniem. Ze względu na niewielkie wymagania sprzętowe inwestycja ogranicza się do zakupu licencji na aplikację wspomagającą pracę firmy oraz dobrze dostosowanego do potrzeb firmy bezpiecznego serwera.

Tak istotne zalety systemu operacyjnego Linux powodują, że jego popularność rośnie. Coraz więcej programów pracujących wcześniej na platformie Unix staje się dostępna także dla Linuxa. Przykładem takiej oferty są programy ProFINN 2000 i ProMAG 2000, oferowane przez warszawską firmę HS Partner Pro-Test SA. ProFINN 2000 to system ekonomiczno-księgowy, w skład którego, oprócz pakietu podstawowego, wchodzą takie moduły, jak moduł analiz ekonomicznych, fakturowania, środków trwałych, ewidencji wyposażenia, przelewów bankowych i rozrachunków dewizowych. Z kolei ProMAG to system magazynowy, współpracujący z ProFINN 2000, pozwalający na fakturowanie sprzedaży towarów i usług, współpracujący z drukarkami i kasami fiskalnymi. Inne programy oferowane przez HS Partner Pro-Test SA, tym razem już tylko dla Linuxa, to ProHOTT 2000, ProRESS 2000 i ProGass 2000. ProHOTT 2000 to system zaprojektowany dla hoteli, ProRESS obsługuje lokale gastronomiczne, a ProGass 2000 wspomaga zaopatrzenie i gospodarkę magazynową restauracji.

Także pod kontrolą Linuxa może pracować Internet Supermarket - program do obsługi sklepów internetowych. Producentem programu jest firma Polskie Sieci Teleinformatyczne SA z Zabrza.

Inny typ oferty, przeznaczonej do zastosowań związanych ze służbą zdrowia, ma firma Kamsoft z Katowic. Na Linuxie mogą pracować programy KS - HURT 2000 (obsługa hurtowni farmaceutycznej) i KS - FK 2000 (system wspomagania prac działów finansowo-księgowych).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200