Polska numerem 1 w krajowym indeksie cyberbezpieczeństwa NCSI!

Opublikowano najnowszy ranking cyberbezpieczeństwa NCSI - National Cyber Security Index), a w nim spora niespodzianka - Polska zajęła pierwsze miejsce!

Sytuacja cybernetyczna na świecie jest daleka od idealnej. Cały czas notuje się wzrost liczby cyberzagrożeń. Co chwilę media donoszą o kolejnych udanych atakach, których celem są największe firmy na świecie. Na dodatek za wschodnią granicą trwa nowoczesny konflikt zbrojny, którego częścią jest również wojna w przestrzeni informacyjnej.

Polska na 1 miejscu w rankingu NCSI!
Źródło: Franck on Unsplash

Polska na 1 miejscu w rankingu NCSI!

Źródło: Franck on Unsplash

Tymczasem Polska zajęła pierwsze miejsce w najnowszym rankingu NCSI - National Cyber Security Index w kategorii National Cyber Security Index.

Zobacz również:

  • Niemcy rezygnują z 5G od Huawei. Wyznaczono datę

W najnowszej edycji rankingu nasz kraj otrzymał aż 90,83 pkt. Względem ubiegłego roku poprawiliśmy swoją pozycję odpowiednio z 10 i 11 miejsca (ranking aktualizowany był dwukrotnie m. in. ze względu na dynamiczną sytuacje na świecie).

Najnowsza edycja rankingu NCSI
Źródło: https://ncsi.ega.ee/country/pl/

Najnowsza edycja rankingu NCSI

Źródło: https://ncsi.ega.ee/country/pl/

Według NCSI Polska jest świetnie przygotowana do zapobiegania cyberzagrożeniom. Jest to konsekwencja budowy systemu cyberbezpieczeństwa rozwijanego na szczeblu krajowym przez struktury NASK, ABW, MON oraz Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, a także spółek wchodzących w skład skarbu państwa.

Raport NCSI bazuje na publicznie dostępnych materiałach, a kategoria National Cyber Security Index, w której zwycieżyła Polska opiera się na analizie dostępnych aktów prawnych, dokumentów urzędowych czy stron internetowych podmiotów publicznych.

Z raportu National Cyber Security Index wynika, że polskie usługi cyfrowe (takie jak mObywatel czy portal e-Zdrowie) są bardzo dobrze zabezpieczone przez atakami typu DDoS (odmowa dostępu), kradzieżą danych, naruszeniem poufności czy integralności danych.

A jak wypada Polska w pozostałych wskaźnikach National Cyber Security Index. Według najbardziej ogólnego wskaźnika globalnego cyberbezpieczeństwa (Global Cybersecurity Index) znajdujemy się na 30 lokacie. Nieco gorzej wygląda wskaźnik rozwoju usług administracji publicznej (E-Government Development Index), gdzie aktualnie plasujemy się na 34 pozycji.

Warto nadmienić, że na 4 pozycji znajduje się Ukraina#, która pomimo trudnej sytuacji cybernetycznej skutecznie broni dostępu do swoich kluczowych systemów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200