Polska na wysokim miejscu w rankingu NCSI

Ta informacja potwierdza, że nasz kraj jest dobrze przygotowany na zwalczanie cyberprzestępczości. Polska zajmuje aktualnie 10 miejsce w rankingu NCSI (National Cyber Security Index; narodowy indeks cyberbezpieczeństwa), który wymienia kraje mające najlepsze na świecie rozwiązania gwarantujące systemom IT bezpieczeństwo, zdobywając w nim 87.01 punktów.

Grafika: Jack-Moreh/freerangestock

Ranking NCSI jest sporządzany przez mającą swoją siedzibę w Estonii fundację e-Governance Academy. Jest to globalny indeks, który mierzy gotowość krajów do zapobiegania zagrożeniom cybernetycznym i zarządzania takimi incydentami. Ma postać ogólnodostępnej baza danych, która pozwala wzmacniać potencjał w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Indeks jest opracowywany w ramach pięciu kroków pozwalających ocenić skuteczność działania systemów zapobiegających atakom na systemy IT. Polska ma powody do zadowolenia, gdyż poczyniła w tym obszarze w ostatnim czasie duży postęp i pnie się cały czas w górę.

Zobacz również:

  • AI jak obosieczny miecz
  • Superkomputer Frontier nadal nie ma sobie równych

W rankingu tym pierwsze miejsce - co może być dla wielu zaskoczeniem – zajmuje Grecja (96,1 punktów). Kolejne miejsca przypadły następującym krajom: Belgia (93,51), Estonia (93,51), Litwa (93,51), Czechy (92,21), Niemcy (90,91), Rumunia (89,61), Portugalia (89,61) i Hiszpania (88,31). Meksyk – czyli kraj sąsiadujący z USA – zajmuje 87 miejsce (37,66 punktów). USA uplasowały się na dość odległym, bo 43 miejscu (na 163 oceniane), z wynikiem 64,94 punktów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200