Polska na dalekiej pozycji w rankingu cyberbezpieczeństwa

Finlandia i Belgia zostały uznane za najbardziej bezpieczne pod względem cybernetycznym kraje europejskie, uzyskując identyczną liczbę 82,45 punktów na 100 możliwych do zdobycia. Polska znalazła się na 20 miejscu wśród 36 ocenianych krajów.

Grafika: Jack Moreh/freerangestock

Badanie przeprowadzone przez Indusface (firma zajmująca się bezpieczeństwem aplikacji) miało na celu sprawdzenie, w których krajach firmowe systemy IT zapewniają ich użytkownikom największy poziom bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo oceniano biorąc pod uwagę cztery następujące parametry: liczba ataków typu DDoS, typu phishing, hosting szkodliwego oprogramowania (malware) i ogólnie ilość zhakowanych komputerów, wszystko w przeliczeniu na 100 tys. aktywnych użytkowników internetu funkcjonujących w danym kraju.

W Europie ocenie poddano 36 państw. Polska znalazła się na 20 miejscu z wynikiem 70,1 punktów. Na czwartym miejscu znajduje się Szwajcaria z wynikiem indeksu bezpieczeństwa cybernetycznego na poziomie 78,09. Szwecja i Grecja zajmują łącznie piąte miejsce z wynikiem 76,31. Belgia ma najmniejszą liczbę zaatakowanych komputerów na 100 000 użytkowników internetu (tylko 11). Belgia zajmuje również drugie miejsce pod względem liczby witryn hostujących złośliwe oprogramowanie wśród wszystkich 10 największych krajów europejskich, ze średnią 390 witryn na 100 000 adresów URL.

Zobacz również:

  • Przeglądarka Chrome będzie jeszcze jakiś czas akceptować pliki cookie
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku

Bułgaria jest najmniej bezpiecznym krajem europejskim dla firm, z którego firmy umożliwiają pracownikom pracę zdalną, z łącznym wynikiem cyberbezpieczeństwa wynoszącym zaledwie 51,82 na 100. Przy 1220 witrynach phishingowych i 1170 witrynach zawierających złośliwe oprogramowanie na 100 000 adresów URL, firmy w tym kraju będą musiały być zachować szczególną ostrożność podczas ustalania, czy witryna jest autentyczna.

Austria zajmuje w rankingu trzecie miejsce z wynikiem 80,59. Szczycąc się najniższą liczbą witryn zawierających złośliwe oprogramowanie (34) i witryn wyłudzających informacje (260) na 100 000 adresów URL, kraj ten posiada mniej witryn, które mogą oszukać lub zawierać złośliwe oprogramowanie. Finlandia odnotowała drugą najniższą liczbę ataków DDoS (79) przeprowadzonych w latach 2015-2021, tylko o 29 ataków więcej niż Francja, która ma najniższą liczbę spośród 10 największych krajów europejskich. Jest to ważny czynnik, który firmy powinny wziąć pod uwagę, ponieważ udane ataki DDoS mogą zablokować witryny firmowe i spowodować awarię wszystkich serwerów i połączeń obsługujących firmę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200