Polska jest dobrze przygotowana na pracę zdalną
-
- Janusz Chustecki,
- 20.07.2022, godz. 09:16
Firma NordLayer przeprowadziła ciekawe badanie mające ocenić, które kraje są najlepiej przegotowane na przechodzenie na zdalną pracę. Polska ma powody do zadowolenia, znalazła się w tym rankingu na bardzo wysokim, trzynastym miejscu.

Raport noszący nazwę Global Remote Work Index został opracowany na podstawie oceny i analizy porównawczej 66. krajów, biorąc pod uwagę czynniki, które pomagają ocenić ogólną atrakcyjność pracy zdalnej w danym kraju. Raport powstał po przeanalizowaniu czterech kluczowych czynników: bezpieczeństwo cybernetyczne (w tym infrastruktura, reagowanie i środki prawne), warunki ekonomiczne i społeczne (w tym bezpieczeństwo, atrakcyjność turystyczna, znajomość języka angielskiego, koszty życia i opieka zdrowotna), infrastruktura cyfrowa i fizyczna (w tym jakość internetu, przystępność cenowa, e-infrastruktura, e-administracja, infrastruktura fizyczna oraz przestrzenie coworkingowe) oraz reakcja na COVID-19 ( w tym wskaźniki szczepień i podjęte kroki wobec zagrożenia).
Polska zajęłaby duże wyższe niż 13 miejsce gdyby nie fakt, że w kategorii oceny reakcja na Covid zajęła odległe, bo 40. miejsce. Wysoka pozycja w dziedzinie cyberbezpieczeństwa (7. miejsce) pomaga nam wspiąć się wyżej. Szczególnie godna uwagi jest zdolność kraju do reagowania na zagrożenia cybernetyczne — w tej dziedzinie Polska jest pierwsza na świecie. To doskonały wynik.
Zobacz również:
Warunki gospodarcze i społeczne są korzystne (miejsce 15.), natomiast infrastruktury cyfrowa i fizyczna mogłyby zostać poprawione (miejsce 27.). Internet w Polsce jest powszechnie dostępny (miejsce 14.), ale jego jakość plasuje się pośrodku wszystkich krajów ujętych w rankingu (miejsce 29.). Może to stanowić problem, jeśli twoja praca wymaga częstych połączeń wideo.
Pracownikom zdalnym Polska może przypaść do gustu również ze względu na wysoką atrakcyjność turystyczną (miejsce 13.) i wysoki poziom znajomości języka angielskiego wśród obywateli (miejsce 18.). Chociaż koszty życia są wyższe (miejsce 22.), Polska ma wystarczająco dużo atutów, aby przyciągnąć profesjonalistów szukających miejsca przyjaznego pracy zdalnej.
I jeszcze jedna ważna informacja. W porównaniu z innymi krajami Europy Środkowej, Polska zajmuje jedno z najwyższych miejsc w rankingu GRWI. Kraje takie jak Czechy (24. miejsce) i Węgry (30. miejsce) pozostają w tyle.
Czechy są jednak nieco atrakcyjniejsze pod względem turystycznym (12. miejsce). We wszystkich innych kategoriach, takich jak bezpieczeństwo cybernetyczne (7. miejsce), bezpieczeństwo ogólne (19. miejsce), dostępność internetu (14. miejsce) i znajomość języka angielskiego (18. miejsce), Polska jest zdecydowanym liderem w regionie.
Oto 10 krajów, które wypadły w tym rankingu najlepiej: Niemcy, Dania, USA, Hiszpania, Litwa, Holandia, Szwecja, Estonia, Singapur i Francja.
Źródło: nordsec.com