Polska jest dobrze przygotowana na pracę zdalną

Firma NordLayer przeprowadziła ciekawe badanie mające ocenić, które kraje są najlepiej przegotowane na przechodzenie na zdalną pracę. Polska ma powody do zadowolenia, znalazła się w tym rankingu na bardzo wysokim, trzynastym miejscu.

Grafika: Matt-Moloney/freerangestock

Raport noszący nazwę Global Remote Work Index został opracowany na podstawie oceny i analizy porównawczej 66. krajów, biorąc pod uwagę czynniki, które pomagają ocenić ogólną atrakcyjność pracy zdalnej w danym kraju. Raport powstał po przeanalizowaniu czterech kluczowych czynników: bezpieczeństwo cybernetyczne (w tym infrastruktura, reagowanie i środki prawne), warunki ekonomiczne i społeczne (w tym bezpieczeństwo, atrakcyjność turystyczna, znajomość języka angielskiego, koszty życia i opieka zdrowotna), infrastruktura cyfrowa i fizyczna (w tym jakość internetu, przystępność cenowa, e-infrastruktura, e-administracja, infrastruktura fizyczna oraz przestrzenie coworkingowe) oraz reakcja na COVID-19 ( w tym wskaźniki szczepień i podjęte kroki wobec zagrożenia).

Polska zajęłaby duże wyższe niż 13 miejsce gdyby nie fakt, że w kategorii oceny reakcja na Covid zajęła odległe, bo 40. miejsce. Wysoka pozycja w dziedzinie cyberbezpieczeństwa (7. miejsce) pomaga nam wspiąć się wyżej. Szczególnie godna uwagi jest zdolność kraju do reagowania na zagrożenia cybernetyczne — w tej dziedzinie Polska jest pierwsza na świecie. To doskonały wynik.

Zobacz również:

  • Inteligentna giełda – świat się kończy czy zaczyna?
  • Data Scientist - jak stawiać pierwsze kroki w branży?
  • Polska spadła w rankingu krajów przygotowanych do pracy zdalnej

Warunki gospodarcze i społeczne są korzystne (miejsce 15.), natomiast infrastruktury cyfrowa i fizyczna mogłyby zostać poprawione (miejsce 27.). Internet w Polsce jest powszechnie dostępny (miejsce 14.), ale jego jakość plasuje się pośrodku wszystkich krajów ujętych w rankingu (miejsce 29.). Może to stanowić problem, jeśli twoja praca wymaga częstych połączeń wideo.

Pracownikom zdalnym Polska może przypaść do gustu również ze względu na wysoką atrakcyjność turystyczną (miejsce 13.) i wysoki poziom znajomości języka angielskiego wśród obywateli (miejsce 18.). Chociaż koszty życia są wyższe (miejsce 22.), Polska ma wystarczająco dużo atutów, aby przyciągnąć profesjonalistów szukających miejsca przyjaznego pracy zdalnej.

I jeszcze jedna ważna informacja. W porównaniu z innymi krajami Europy Środkowej, Polska zajmuje jedno z najwyższych miejsc w rankingu GRWI. Kraje takie jak Czechy (24. miejsce) i Węgry (30. miejsce) pozostają w tyle.

Czechy są jednak nieco atrakcyjniejsze pod względem turystycznym (12. miejsce). We wszystkich innych kategoriach, takich jak bezpieczeństwo cybernetyczne (7. miejsce), bezpieczeństwo ogólne (19. miejsce), dostępność internetu (14. miejsce) i znajomość języka angielskiego (18. miejsce), Polska jest zdecydowanym liderem w regionie.

Oto 10 krajów, które wypadły w tym rankingu najlepiej: Niemcy, Dania, USA, Hiszpania, Litwa, Holandia, Szwecja, Estonia, Singapur i Francja.

Źródło: nordsec.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200