Polska: inwestycje Della i Sharpa

Adam Żołnowski nowy prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych potwierdził, że agencja rozmawia z Dellem i Sharpem na temat inwestycji w naszym kraju.

O sprawie inwestycji Della pisaliśmy wielokrotnie. Poprzednie wypowiedzi prezesa agencji i medialna wrzawa sprawiły ponoć, że amerykański producent zaczął się wahać. Wygląda no to, że Polska jest nadal mocnym kandydatem. Co zrobi Dell? "W tej chwili jest za wcześnie na jakiekolwiek deklaracje. Komentarza nie będzie" - kwituje Rafał Branowski, dyrektor marketingu polskiego oddziału Della.

Według prasowych spekulacji amerykański koncern miałby zainwestować w nową fabrykę pod Łodzią 120 mln euro i zatrudnić 3 tys. pracowników. Czterokrotnie więcej osób znalazłoby pracę u kooperantów.

Sharp też chętny

Niedawne doniesienia Gazety Wyborczej wskazują, że japoński producent chce wybudować fabrykę pod Toruniem w Łysomicach za 500 mln USD. Z kolei Puls Biznesu podaje, że Sharp zamierza inwestować w fabrykę, która będzie produkować monitory LCD wraz z partnerem i poddostawcami. Polskie biuro Sharpa odmawia jednak w tej sprawie komentarza.

Wśród potencjalnych inwestorów szef PAIiIZ wymienia także szwedzkiego Elektroluksa.

Polska pozyskała niedawno kolejną inwestycję LG Electronics wartą 420 mln zł. W gminie Kobierzyce pod Wrocławiem powstaną nowe zakłady produkujące sprzęt AGD oraz telewizory LCD. LG Electronics zainwestował również 90 mln euro w fabrykę telewizorów w Mławie. Z kolei LG.Philips LCD, ma mocy umowy podpisanej we wrześniu 2005 r., zainwestuje do 2011 roku 429 milionów euro w zakład produkcji modułów TFT-LCD również na terenie gminy Kobierzyce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200