Polska firma na podium w rankingu Deloitte Technology Fast 50

W ostatnich latach polskie firmy znajdowały się na wysokich miejscach rankingu Deloitte Technology Fast 50 dla Europy Środkowej. W tym roku polska firma - Netmedia - stanęła na podium jako najszybciej rozwijająca się polska firma. W rankingu znalazło się jeszcze 10 innych firm z Polski, które w ciągu ostatnich 5 lat urosły w trzycyfrowym tempie.

Netmedia, działający w branży internetowej, operator portali internetowych, który w zeszłym roku zajął 14 miejsce, w tym roku stanął na podium - osiągnął wzrost przychodów operacyjnych na poziomie 15 005% (wyniki za rok 2009 vs. 2005). Podobnie jak w zeszłym roku w tegorocznej edycji konkursu, pod względem łącznej liczby firm, przodują producenci oprogramowania. Najbardziej dynamicznie rozwija się jednak sektor internetowy - aż sześć firm, które znalazły się w pierwszej dziesiątce działa w tej branży. Jak podaje Deloitte, średnia stopa wzrostu pięciu najszybciej rozwijających się firm wyniosła w tym roku 4 729%. Stanowi to wzrost w porównaniu ze średnim wynikiem uzyskanym w roku ubiegłym, czyli 3 536%. Taka dynamika rozwoju jest szczególnie godna podziwu, biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku szczególnie silnie odczuwano w regionie skutki kryzysu ekonomicznego.

Według sondażu przeprowadzonego wśród prezesów najszybciej rozwijających się firm technologicznych, załamanie gospodarcze zmusiło wiele organizacji do podejmowania pewnych środków zaradczych, takich jak redukcja wydatków uznaniowych, nakładów inwestycyjnych i zatrudnienia. "Poprawa średniej stopy wzrostu w stosunku do zeszłego roku może oznaczać, że firmy technologiczne w naszym regionie podjęły właściwe kroki w celu złagodzenia skutków recesji. Silne przywództwo i jasna strategia w zakresie tego, jak należy przewodzić organizacji są szczególnie istotne w miarę, jak gospodarka powoli wychodzi z kryzysu" - zaznacza Dariusz Nachyła, Partner zarządzający dla sektora Technologii, Mediów i Telekomunikacji w Europie Środkowej.

W kategorii "Wielka piątka", w której nagradzane są duże, szybko rozwijające się firmy, które w ostatnim pięcioleciu odnotowały wyjątkowo wysoki wzrost, triumfatorem jest spółka Netmedia. Na drugim miejscu znalazła się czeska firma KIT Digital, a na trzecim słowacka ESET - obie produkujące oprogramowanie. Wielką piątkę zamyka polski sklep internetowy Merlin. Natomiast w kategorii "Wschodzące gwiazdy" zwyciężył LiveSport, czeski operator strony internetowej poświęconej sportom, który odnotował wzrost o 681%. Trzy z pięciu firm, które znalazły się w tym roku w podkategorii "Wschodzące gwiazdy" wywodzi się z sektora internetowego, co może oznaczać, że w przyszłych latach firmy tego typu zdominują ranking.

Polskie firmy w Deloitte Fast 50 i ich miejsca w rankingu

 • 1 - Netmedia - Internet - wzrost przychodów o 15 005%
 • 3 - Kompan.pl - Internet - 2 107%
 • 6 - Sunrise System - Internet - 1 362%
 • 10 - JADE - Oprogramowanie - 1.027%
 • 14 - Javatech - Oprogramowanie - 780%
 • 15 - SARE - Internet - 753%
 • 21 - BTC - Oprogramowanie - 587%
 • 29 - eo Networks - Oprogramowanie - 465%
 • 38 - anixe Polska - Internet - 318%
 • 40 - Grupa Pracuj - Internet - 316%
 • 47 - M2 NET - Oprogramowanie - 232%

Czytaj także:

Firmy rosną mimo kryzysu

Fast 50: polskie firmy IT w czołówce

Fast 50 - Polskie firmy IT zebrały laury

Polskie zwycięstwo w Fast 50

Polacy w Fast 50

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200