Polska beneficjentem inwestycyjnej ofensywy grupy Data4

Data4, francuski operator i inwestor na rynku centrów danych, ogłosił pozyskanie rekordowego finansowania w wysokości 2,2 mld euro. Firma zamierza przeznaczyć te środki na wsparcie pierwszego etapu jej globalnego planu inwestycyjnego do 2029 roku, który obejmie także 500 mln euro na sfinansowanie inwestycji w Polsce.

Grafika: Grayling Poland

Po rozpoczęciu działalności w Polsce w 2021 r. oraz w Niemczech na początku tego roku, Data4 zamierza skonsolidować swoją działalność w Europie i zapewnić klientom połączoną platformę cyfrową, która do 2030 r. osiągnie moc ponad 1 GW. W tym celu Grupa zamierza rozwijać swoje cyfrowe kampusy według planu inwestycyjnego, który obejmuje 2 mld euro przeznaczone na inwestycje we Francji, blisko 1 mld euro w Niemczech, 1 mld euro we Włoszech, ponad 500 mln euro w Hiszpanii oraz również 500 mln euro w Polsce do końca 2029 roku.

Ogłoszone przez Data4 finansowanie kredytem bankowym w wysokości 2,2 mld euro jest pierwszym krokiem w realizacji jej przełomowego planu inwestycyjnego. Było to możliwe dzięki wsparciu największych europejskich banków: BNP Paribas, Natixis, ABN AMRO i Deutsche Bank. „Cieszymy się z pozyskanego finansowania, które pokazuje zaufanie banków do planu rozwoju Data4:, mówi Claire Vandromme, Chief Financial Officer w Data4. I dodaje, „W ramach kwoty 2,2 mld euro, pierwsza transza w wysokości 1,2 mld euro posłuży do refinansowania istniejącego zadłużenia, zaś druga transza w wysokości 1 mld euro zostanie wykorzystana do pozyskania nowych lokalizacji i budowy przyszłych centrów danych Grupy. Podpisaliśmy już opcję na kolejną transzę w wysokości do 1 mld euro, która może zostać wkrótce uruchomiona”.

Zobacz również:

  • Takiej dominacji smartfonów Apple jeszcze nie było
  • Inwestycja Intela w Polsce wkracza w nowy etap
  • W Polsce ruszyła pierwsza serwerownia firmy Data4

Pierwszy polski kampus Data4 znajduje się w Jawczycach pod Warszawą, na działce o powierzchni 4 hektarów. W skład inwestycji wejdą docelowo 4 obiekty, których całkowity przydział mocy wyniesie 60 MW. Obecnie trwa budowa drugiego obiektu, co pozwoli rozszerzyć ofertę dla klientów. Kampus zostanie połączony światłowodowymi łączami telekomunikacyjnymi z sieciami dostępnymi w Warszawie, aby zapewnić dostęp do dużej liczby operatorów telekomunikacyjnych oraz pełnej powtarzalności procesów oraz rozwiązań wdrożonych w pozostałych kampusach Data4 na terenie Europy.

„To dla nas świetna wiadomość. Grupa Data4 będzie jeszcze bardziej konkurencyjna, co otwiera nam drogę do oferowania najwyższej jakości usług kolejnym klientom. Popyt na centra danych w naszym regionie Europy nieustannie się zwiększa, dlatego ta rekordowa dla nas inwestycja pozwoli na jeszcze lepsze odpowiadanie na potrzeby lokalnego rynku. Ponadto rośnie świadomość korzyści z profesjonalnych usług kolokacyjnych i chmurowych, co sprawia, że potrzebujemy kolejnych inwestycji w infrastrukturę cyfrową w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej” - wyjaśnia Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4.

Źródło: Grayling Poland

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200