Półprzewodniki reagujące na światło

Komputery bazujące na takich materiałach mogą pracować nawet do 5 tys. razy szybciej od tych dostępnych obecnie. Taką perspektywę roztaczają niemieccy inżynierowie pracujący w berlińskiej placówce naukowej Institute des Forschungsverbundes.

Zbudowali oni tranzystory używając do tego celu specjalnych kryształków zachowujących się tak jak klasyczne półprzewodniki. Są to jednak specyficzne półprzewodniki, ponieważ reagują w określony sposób na padające na nie wiązki światła, generując wtedy szybko zmieniające się impulsy elektryczne. I ta właśnie cecha półprzewodnikowych kryształków posłużyła naukowcom do zbudowania szybkich układów scalonych.

Są to impulsy światła o określonej długości. Chodzi tu o częstotliwości bliskie podczerwieni (fale o długości 900 nm) czy widzialnemu światłu mającemu pomarańczowy kolor (fale o długości 650 nm). Sam materiał, którego użyto bo budowy tranzystorów, to gallium arsenide (GaAs; arsenek galu).

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania

Tranzystory tego typu – których pracę kontrolują padające na nie wiązki światła o określonej długości, a więc i częstotliwości - pracują tak szybko, że naukowcom udało się zbudować bazujący na nich zegar generujący impulsy mające częstotliwość nawet 5 tys. razy większą (20 THz) od częstotliwości oferowanych przez dostępne obecnie zegary.

Co to może oznaczać, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Po skomercjalizowaniu tej technologii może się okazać, że producenci komputerów zacną budować systemy obliczeniowe zdolne przetwarzać dane kilka tysięcy razu szybciej od tych dostępnych obecnie. Będzie to możliwe dzięki półprzewodnikom, których pracę stymuluje światło.

Dokument opisujący dokonania naukowców z Institute des Forschungsverbundes Całość dostępny jest tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200