Polkomtel: większy zasięg UMTS, umowy z MVNO

Do końca tego roku Polkomtel zamierza uruchomić UMTS w kolejnych 2-3 lokalizacjach. W tej chwili zasięgu sieci trzeciej generacji operatora obejmuje 11 miast, przede wszystkim znajdujące się w nich centra biznesowe. Spółka zapowiada także pierwsze umowy z wirtualnymi operatorami komórkowymi.

"Ten rok może okazać się przełomowy" - mówi Jarosław Bauc, który został wybrany na prezesa Polkomtela w lutym br. "Wejście operatora UMTS, operatorów wirtualnych, usługa przenoszenia numerów, postępująca liberalizacja to wszystko sprawia, że zmienia się obraz komórkowego rynku w Polsce" - dodaje Bauc. Do końca roku Polkomtel podpisze kilka umów z wirtualnymi operatorami MVNO. "Nie obawiamy się konkurencji z ich strony. Naszym zdaniem przyniesie współpraca przyniesie obopólną korzyść operatorom i klientom" - powiedział Jaroslaw Bauc.

W tym roku na inwestycje Polkomtel wyda około 1,1 mld zł. W zeszłym roku zainwestował 1 mld. Cześć tej kwoty, oprócz wydatków na nowe technologie, przeznaczona zostanie nadal na rozbudowę sieci GSM - w związku ze wzrostem ruchu, który jest wynikiem wprowadzania ofert z darmowymi połączeniami jak i postępująca obniżką cen.

Przedstawiciele Polkomtela uchylają się od jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ilu użytkowników korzysta z UMTS. Z najszybszej obecnie dostępnej bezprzewodowej transmisji mogą korzystać przede wszystkim użytkownicy usługi iPlus, jeżeli posiadają odpowiednia kartę do komputera przenośnego. "Miesięcznie przybywa nam kilka tysięcy użytkowników tej usługi" - mówi Mirosław Bielicki, wiceprezes i dyrektor rozwoju rynku w Polkomtelu.

Obecnie w zasięgu sieci 3G znajduje się 11 miast, kolejne dwa-trzy dołączą do końca br. Do końca 2008 roku chce osiągnąć 50 proc. populacji w Polsce. Przypomnijmy, udzielona licencja obliguje firmę do objęcia zasięgiem telefonii UMTS 20 proc. populacji Polski do końca 2007 r.

Kiedy w sieci Polkomtela pojawi się technologia HSDPA? Podczas uruchomienia usług trzeciej generacji , jesienią 2004 r., przedstawiciele firmy zapowiadali, że technologia HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) umożliwiającą transfer z maksymalną prędkością do kilku Mb/s, zostanie wprowadzona nie wcześniej niż w połowie 2005 r. "Na razie jest za wcześnie by podejmować wiążące deklaracje. Potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, nadal na rynku nie ma telefonów przystosowanych do pracy w tej technologii" - wyjaśnia Mirosław Bielicki.

Polkomtel rozważa zakup nowej konwergentnej platformy bilingowej czyli obsługującej zarówno klientów taryf przedpłaconych, jak i abonamentowych. Niedawne kłopoty z systemem rozliczeniowym prepaid - przyspieszają zapewne decyzję o poszukiwaniu nowej platformy.

Na koniec 2006 roku Polkomtel planuje mieć 11 mln abonentów, wobec 9,05 mln na koniec ubiegłego roku. Dla porównania, Centertel z kolei zamierza zamknąć bieżący rok z wynikiem 11,5 mln klientów. Na koniec 2005 miał ich 9,91 mln. Era liczy na zwiększenie liczby klientów do 12,4 - 12,5 mln, z 10,2 mln na koniec 2005 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200