Polkomtel i Aero2 wybrały Ericssona

Konkurencja czeka

Podpisanie umowy z Ericssonem sprawia, że zmianie uległa sytuacja chińskiego Huawei, z którym Midas podpisał list intencyjny w październiku 2011 r. Huawei traci wyłączność na realizację kontraktu. Jak podał NFI Midas w oficjalnym komunikacie, "w przypadku pomyślnego zakończenia negocjacji objętych listem intencyjnym z roku 2011, Huawei będzie ewentualnie uczestniczył w budowie ogólnopolskiej sieci telekomunikacyjnej w technologii HSPA+ na bazie częstotliwości 900 MHz, LTE FDD na bazie częstotliwości 1800 MHz oraz LTE TDD na bazie częstotliwości 2600 MHz, w charakterze jednego z dostawców elementów ww. sieci, a nie w charakterze wyłącznego dostawcy". Spółki zależne od funduszu i sam fundusz podjęły rozmowy z innymi potencjalnymi dostawcami elementów sieci oraz instytucjami finansowymi w sprawie sfinansowania rozbudowy.

2 mld zł - tyle według Dziennika Gazeta Prawna Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polkomtela i Areo2, zapłaci za sieć w technologii LTE. Zapewnia ona prędkość do 160 Mb/s.

Pozostali operatorzy mogą się tylko przyglądać poczynaniom konkurenta, gdyż niezbędne pasma UKE przyzna w ogłoszonym przetargu na częstotliwości 1800 MHz i kolejnym planowanym na rok 2013. "W nadchodzącym roku czy dwóch latach LTE nie będzie aż tak niezbędne ani dla Orange, ani dla T-Mobile. Obaj operatorzy mają spore rezerwy zwiększania pojemności sieci HSPA i będą je migrować do HSPA+, a dodatkowego zastrzyku dla jakości usług i szybkości sieci dostarczy projekt wspólnego utrzymania infrastruktury radiowej NetWorks!. Pomimo zapowiedzi o zmniejszeniu liczby stacji bazowych obydwu operatorów, każdy z nich będzie pracował na większej liczbie BTS-ów" - komentuje Grzegorz Bernatek.

Inaczej wygląda sytuacja w sieci Play. "Jej operator, firma P4, mogłaby zdecydować się na uruchomienie LTE na części pasma z ogłoszonego przetargu na usługi LTE, pod warunkiem że zdobędzie go odpowiednio dużo - minimum 15 MHz, czyli trzy bloki" - mówi Grzegorz Bernatek. Niektórzy specjaliści twierdzą, że transmisję LTE z punktu widzenia operatora można dobrze wykorzystać przy dostępności 20 MHz ciągłego pasma, a jego uzyskanie nie będzie łatwe, bo w przetargu do rozdysponowania jest pięć bloków po 5 MHz. W opinii eksperta Audytela szerokie wdrożenie LTE u pozostałych operatorów nastąpi po rozstrzygnięciu przetargu na kolejne częstotliwości LTE, zwłaszcza te w paśmie 800 MHz.


TOP 200