Policzymy się co do grosza

Tuż przed nami - począwszy od 1 stycznia 1995 r. - dawno zapowiadana denominacja złotego. Dzisiejsze 10 tys. zł zamieni się na jedną noworoczną złotówkę, nowe 100 zł to obecny milion.

Tuż przed nami - począwszy od 1 stycznia 1995 r. - dawno zapowiadana denominacja złotego. Dzisiejsze 10 tys. zł

zamieni się na jedną noworoczną złotówkę, nowe 100 zł to obecny milion. Wzory nowych banknotów (wydrukowane z odpowiednimi zabezpieczeniami w W. Brytanii) oraz bilonu zostały już zaprezentowane społeczeństwu przez panią Prezes NBP. Jedna złotówka będzie nominalnie silniejszą walutą od złotówki przedwojennej - wtedy, na mocy decyzji ministra Grabskiego, jeden dolar był wart ponad 4 zł, dzisiejszy dolar będzie kosztował ok. dwa i pół złotego. Prezes Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że porównanie to określa obszar przeznaczony na procesy inflacyjne. Cała operacja będzie przeprowadzona nagle, z dnia na dzień. Od tej chwili przez pewien czas (dwa lata) będą w obiegu dwa rodzaje środków płatniczych - stare złotówki i nowe grosze oraz złotówki. Początkowo będzie wprowadzony na rynek bilon i banknoty o nominałach 10, 20 i 50 złotych. Banknoty 100- i 200-złotowe wejdą na rynek dopiero w połowie roku. Sprzedawcy będą musieli przez cały okres przejściowy określać ceny w nowej i starej walucie. (O denominacji pisaliśmy szerzej w CW nr 38 z br.)

Praca systemów księgowości wielowalutowej, a z taką będzie miał faktycznie do czynienia każdy księgowy w Polsce, wymaga ustalenia pewnych reguł, dzięki którym np. wiadomo jak zaokrąglać przeliczane wartości zapisane w pamięci komputerów lub z jaką dokładnością drukować kwoty pieniężne na wydrukach decyzji. W momencie denominacji z powodu zaokrąglania, ceny wielu towarów ulegną minimalnej zmianie. Wiadomo np., że dotychczasowe ceny kończące się wartością 150 zł będą przeliczone z uwzględnieniem zaokrąglenia tej końcówki do 2 gr.

Co na to firmy komputerowe, oferujące różnego typu oprogramowanie finansowo-księgowe, kosztorysowe, rozrachunkowe itp. Przykładem niech będzie działalność firmy U.I. Infosystem z Legionowa (ul. Długa 13, tel. 74 23 55).

Infosystem przygotował już nowe wersje systemów, umożliwiające prowadzenie księgowości w rozbiciu na złote i grosze, pozwalające na tworzenie standardowych zestawień i raportów. Opracowano także specjalny program, umożliwiający odpowiednią konwersję struktur baz danych i ich zawartości. Operacja konwersji struktur baz danych i wymiany oprogramowania przeprowadzona będzie natychmiast po wykonaniu bilansów rocznych w starej walucie.

Większość klientów firmy Infosystem korzysta z rocznej polisy serwisowej na posiadane oprogramowanie - wszystkie zmiany, związane z denominacją będą u nich wykonane w ramach tej polisy - bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Firma U.I. Infosystem od siedmiu lat zajmuje się tworzeniem oprogramowania przeznaczonego dla administracji samorządowej. W ofercie firmy znajdują się programy obsługujące wymiar i rozliczenie podatków lokalnych, księgowość budżetową, płace, opłaty za wodociągi i dzierżawy gruntów, ewidencję działalności gospodarczej, obsługę straży miejskiej i inne. Wszystkie systemy objęte są, poprzez ogólnokrajową sieć dystrybutorów, rocznym serwisem z prawem użytkownika do przedłużenia tych usług na następne lata.

Czy użytkownicy oprogramowania pochodzącego od innych firm niż Infosystem zdają sobie sprawę z nadchodzących zmian?


TOP 200