Polak laureatem tegorocznej nagrody Great Immigrants Award

Dariusz Adamczyk, Polak będący prezesem Honeywell - globalnej spółki technologicznej znajdującej się na liście 100 największych firm rankingu magazynu Fortune - otrzymał nagrodę Great Immigrants Award od nowojorskiej Carnegie Corporation.

Prezes i dyrektor generalny Honeywell Dariusz Adamczyk - Polak, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w wieku 11 lat - otrzymał nagrodę Great Immigrants Award przyznawaną przez Carnegie Corporation z Nowego Jorku. Każdego roku Carnegie honoruje imigrantów, którzy przyczyniają się do wzbogacenia amerykańskiej społeczności i kultury, wzmacniają gospodarkę, wspierają demokrację.

Urodzony w komunistycznej Polsce w 1966 roku, Dariusz Adamczyk przeprowadzając się do Stanów Zjednoczonych nie znał nawet angielskiego. Jednak dzięki pracowitości i determinacji opanował nie tylko nowy język, ale też zdobył wykształcenie, uzyskując tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii na Michigan State University, a następnie tytuł magistra inżynierii komputerowej na Uniwersytecie Syracuse oraz tytuł MBA na Harvardzie.

Zobacz również:

  • Gigant z branży gamingowej miał nadmiernie obciążać karty kredytowe graczy
  • Avi Wigderson zdobywa Nagrodę Turinga za prace nad losowością obliczeniową

Adamczyk rozpoczął karierę jako inżynier elektrotechnik w General Electric, a następnie został dyrektorem generalnym Metrologic - producenta czytników i skanerów laserowych. W 2008 r. firma ta została przejęta przez Honeywell. Adamczyk pełnił w Honeywell kilka stanowisk kierowniczych, a następnie został mianowany prezesem i dyrektorem generalnym w 2017 roku. Nadzoruje ponad 110 tys. pracowników Honeywell na całym świecie.

W czerwcu 2017 r. Adamczyk znalazł się wśród liderów branży technologicznej zaproszonych na spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem, poświęcone tematyce wspierania rozwoju nowoczesnych technologii przez amerykański rząd. W 2018 r. otrzymał Nagrodę Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej, przyznaną Honeywell za wkład w bezpieczeństwo wody w Indiach i Meksyku, wsparcie dla systemu edukacji STEM (science, technology, engineering and mathematics) - poprzez szkolenie nauczycieli w Stanach Zjednoczonych, a także za pomoc pracownikom Honeywell dotkniętych klęskami żywiołowymi, takimi jak huragan Harvey.

Odbierając nagrodę, Adamczyk powiedział: „Rzetelny biznes, wzrost gospodarczy i odpowiedzialność społeczna są nieodłączne. Każdy z tych elementów jest miarą sukcesu dzisiejszej korporacji.”

Źródło: Weber Shandwick

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200