Połączyć co rozproszone

Krakowska spółka GridwiseTech jest jedną z nielicznych firm na świecie specjalizujących się w usługach doradczych z zakresu technologii grid.

Krakowska spółka GridwiseTech jest jedną z nielicznych firm na świecie specjalizujących się w usługach doradczych z zakresu technologii grid.

W Polsce przyjęło się uważać, że grid computing to technologia rozwijana przez ośrodki akademickie. Udział Polaków w największych projektach gridowych, takich jak CrossGrid, utwierdza wszystkich w tym przekonaniu. W Polsce dwanaście uczelni tworzy Clusterix. Tymczasem od dwóch lat działa krakowska firma, która z usług związanych z rozwojem grid computing uczyniła jedyne źródło utrzymania, biorąc udział w projektach realizowanych na rzecz największych światowych koncernów.

"W związku z aktywnością uczelni w tej dziedzinie mamy wszyscy nieco spaczone spojrzenie na grid computing, którego zastosowanie już dawno wykroczyło poza świat akademicki i jest wykorzystywane w biznesie" - mówi Paweł Płaszczak, założyciel i prezes firmy GridwiseTech. Spółka jest jedną z zaledwie kilku firm na świecie, które świadczą w pełni niezależne od dostawców usługi w zakresie grid computing.

Okiełznać petabajty danych

Burząc stereotyp, że popyt na rozwiązania z zakresu grid computing jest wciąż stosunkowo nieduży, ta dziewięcioosobowa spółka - obsługując głównie rynek amerykański i zachodnioeuropejski - na pewno nie może narzekać na brak zleceń. Wśród klientów firmy są koncerny, takie jak Philips, jednostki administracji, m.in. US Geological Survey, czy największe firmy badawczo-rozwojowe, np. SAIC. Tej specjalizującej się w obróbce i dostawie zdjęć satelitarnych spółce GridwiseTech pomógł w zaprojektowaniu i budowie - zleconego przez NASA - systemu, który umożliwiłby efektywne wykorzystanie zasobów informatycznych potrzebnych przy składowaniu i obróbce olbrzymiej ilości zdjęć satelitarnych. Projekt był o tyle skomplikowany, że dotychczasowa baza zdjęć SAIC przekroczyła już 1 petabajt objętości. Usługami GridwiseTech zaczynają interesować się także firmy działające w Polsce.

Wiele projektów realizowanych przez GridwiseTech ma też charakter szkoleniowo-doradczy. "Firmy i ośrodki akademickie zwracają się do nas często z pytaniem o to, jakie narzędzia programistyczne będą najbardziej pasować w ich projekcie. Systemów gridowych nie pisze się bowiem od podstaw, lecz składa z gotowych modułów pochodzących od różnych producentów. Gdyby mierzyć nasze zaangażowanie liczbą napisanych linijek kodu, to nasza działalność wyglądałaby nader mizernie" - śmieje się Paweł Płaszczak.

GridwiseTech jest również podwykonawcą w projektach realizowanych przez firmy będące pionierami w zakresie technologii grid computing, np. Univa. Ta spółka - założona przez trzech współtwórców amerykańskiego projektu Globus, w tym Iana Fostera uważanego za ojca koncepcji grid computing - uznawana jest przez światowe media specjalistyczne za jednego z liderów rozwoju tej właśnie technologii. Nawiązanie współpracy z nimi było o tyle proste, że Paweł Płaszczak przed założeniem GridwiseTech, przez kilka lat współtworzył Globus Toolkit w ekipie Iana Fostera w Argonnee National Laboratory.

Grid to nie tylko obliczenia

Zdaniem analityków IDC w ciągu najbliższych dwóch lat wartość światowego rynku rozwiązań grid computing przekroczy 12 mld USD. Technologie te upowszechnią się zaś na tyle, że będą używane w niemal wszystkich wielkich korporacjach na świecie. "Już teraz podczas szkoleń, które prowadzimy dla środowiska biznesowego widać, że menedżerowie coraz częściej mają bardzo konkretne pomysły na wykorzystanie grid computing" - mówi Paweł Płaszczak. "Nie zapominajmy, że technologia ta to nie tylko wykorzystanie do realizacji wielkich cykli obliczeniowych mocy procesorów do przetwarzania rozproszonego. W szerszym znaczeniu to także wykorzystanie rozproszonych zasobów pamięci, zasobów sieciowych, a przede wszystkim aplikacyjnych w modelach serwisów on-demand oraz ASP" - dodaje.

Właśnie i optymalizacja wykorzystania zasobów aplikacyjnych to potencjalnie najbardziej obiecujący kierunek rozwoju firmy. Do GridwiseTech zgłasza się coraz więcej międzynarodowych koncernów, które szukają sposobu na wdrożenie mechanizmów obniżających koszty korzystania z rozproszonych geograficznie i organizacyjnie aplikacji biznesowych.


TOP 200