Połączyć PC-ta ze światem

Delrina CyberJack w wersji 7.0 - pakiet do przeglądania i kopiowania zasobów sieciowych.

Delrina CyberJack w wersji 7.0 - pakiet do przeglądania i kopiowania zasobów sieciowych.

Produkt przeznaczony jest do pracy w środowisku Windows 95 i zawiera w sobie dwa oddzielne pakiety: Cyberjack oraz WinComm. Użytkownik komputera PC otrzymuje możliwość podłączenia się do Internetu wykorzystując do tego istniejącą sieć LAN (tylko przez Cyberjack) lub w trybie dial-up przez modem.

Pakiet Cyberjack służy do przeglądania i kopiowania zasobów sieciowych za pomocą standardów WWW, FTP i Gopher, natomiast WinComm do realizowania połączeń on-line (Telnet, BBS, serwisy on-line).

Wymagania sprzętowe

Spełnia je praktycznie każdy komputer pracujący w środowisku Windows 95, posiadający co najmniej 8MB RAM i 30 MB wolnego miejsca na dysku. Połączenia sieciowe mogą być realizowane przez standard sieci LAN lub przez modem kompatybilny ze standardem TAPI. Jednocześnie wykorzystywane może być więcej niż jedno łącze modemowe. Poczta elektroniczna bazuje na kliencie Microsoft Exchange zawartym w Windows 95 lub dowolnym innym systemie zapewniającym zgodność ze standardem MAPI.

Instalacja

Instalacja przebiega szybko i sprawnie. Jedynym poważniejszym zadaniem dla użytkownika jest podanie swojego adresu IP, jeżeli jest on przydzielany statycznie, lub zdefiniowanie opcji dynamicznej, o ile serwer dysponuje taką możliwością. Konfiguracja wymaga też znajomości adresu serwera, przez który jesteśmy obsługiwani, oraz jego nazwy domenowej. W celu połączenia modemowego należy wykonać rutynowe czynności dotyczące określenia charakterystyki modemu i łącza telefonicznego.

Pakiet Cyberjack

Całe oprogramowanie oferuje jednolity interfejs graficzny i rzeczywistą wielozadaniowość. Każda z oferowanych usług może być uruchamiana niezależnie lub przez okno Cyberwizard, ułatwiające nawigację w sieci. Pomocnym narzędziem dla początkujących użytkowników i nie tylko jest gotowy tematyczny spis adresów sieciowych (Cyberjack Guidebook), zawierający setki odwołań do najpopularniejszych miejsc w sieci. Istnieje także możliwość przyłączania przewodników adresowych znajdujących się na innych komputerach w sieci.

Ważniejsze usługi oferowane w tym pakiecie, to:

- Web - przeglądarka stron WWW.

- IRC - Internet Relay Chat, umożliwiający prowadzenie na żywo dialogu pisanego, nie jest nowością, ale tutaj funkcja ta została wyposażona w wiele użytecznych opcji, jak: szukanie informacji o kanałach i użytkownikach, aktywne prowadzenie listy użytkowników, których chcemy "ignorować", możliwość łączenia się z innym użytkownikiem na zasadzie całkowitej wyłączności.

- FTP - funkcja umożliwiająca przesyłanie plików pomiędzy lokalnym komputerem a innym, świadczącym usługi FTP. Umożliwia autodetekcję systemu, z którym realizujemy połączenie. Wybór systemu operacyjnego można także przeprowadzić ręcznie, wybierając z listy: UNIX, MVS, WINDOWS NT. Oprócz standardowych funkcji transferu plików dołączono możliwość tworzenia i usuwania folderów (katalogów) na odległych komputerach dla użytkowników posiadających odpowiednie uprawnienia.

- News-Program umożliwiający czytanie i wysyłanie tekstów do grup dyskusyjnych, przeszukiwanie grup nowości, filtrowanie informacji według autora czy tytułu, zachowywanie i drukowanie wybranych artykułów, wysyłanie poczty

elektronicznej.

Pakiet zawiera ponadto programy Gopher oraz Archie, umożliwiające przeglądanie miejsc w sieci dających anonimowy dostęp do usług FTP.

Pakiet WinComm

Zorganizowany funkcjonalnie podobnie do Cyberjacka, przystosowany jest do współpracy z serwisami on-line i BBS- ami. Połączenie z hostem w sieci Internet uzyskujemy dzięki funkcji Telnet. Oprogramowanie oferuje graficzny edytor klawiatury umożliwiający redefinicję klawiszy oraz przypisywanie makropoleceń. Transfer plików przebiega w

oparciu o takie protokoły, jak KERMIT, XMODEM, YMODEM, ale preferowany jest ZMODEM. W czasie pracy mamy możliwość automatycznego składowania (capture) informacji tekstowej o przebiegającej sesji w lokalnym pliku lub jej drukowania na drukarce.

Oprogramowanie pozwala "dzwonić" za pomocą modemu przy wykorzystaniu numerów kart telefonicznych zgodnych ze standardami AT&T, British Telecom, CamNet, MCI, Mercury, , Unitel. Możliwe jest także definiowanie innych typów kart. Choć cecha ta jest bardzo rzadko wykorzystywana w Polsce, może być przydatna osobom podróżującym z notebookami za granicę.

Pozostałe narzędzia

Oprogramowanie zawiera dodatkowo funkcje PING oraz FINGER, wykorzystywane sporadycznie. Ponadto, przez program ZIP Manager otrzymujemy możliwość kompresji i dekompresji plików oraz aktualizacji archiwów. Natomiast program Image Manager jest przeglądarką plików w najpopularniejszych formatach graficznych z możliwością ich edycji. W przypadku przesyłania plików i ich dekompresji za pomocą pakietu WinComm użytkownik może uaktywnić opcję automatycznej kontroli wirusów. Detekcja obejmuje ponad 6000 znanych wirusów i bazuje na oprogramowaniu firmy Symantec.

Podsumowanie

Delrina Cyberjack i WinComm to dwa pakiety, w niektórych opcjach wzajemnie się uzupełniające. Wydają się godne polecenia użytkownikom nie posiadającym bezpośredniego interfejsu do Internetu i to zarówno indywidualnym, jak i firmom.

Biorąc pod uwagę zawartą w menu możliwość współpracy z oprogramowaniem WinFax tego samego producenta, całość stanowi bardzo dobrze zintegrowane środowisko dla wymiany informacji z wykorzystaniem sieci komputerowych w całym spektrum możliwości ich zastosowań. Na uwagę zasługuje fakt wzrostu znaczenia nie tylko darmowych usług sieciowych, ale także płatnych, jak serwisy on-line, co znalazło odzwierciedlenie zarówno w przygotowaniu książki telefonicznej dla nich oraz możliwości rozliczania połączeń za pomocą kart telefonicznych.

----

Program: CyberJack 7.0

Dystrybutor: MSP/TH'System

Cena: 182,5 zł + VAT


TOP 200