Połączone siłą NetWare

Za dwa miesiące na rynku będą dostępne trzy rozwiązania klastrowe Novella dla użytkowników piątej wersji systemu NetWare.

Za dwa miesiące na rynku będą dostępne trzy rozwiązania klastrowe Novella dla użytkowników piątej wersji systemu NetWare.

Na razie Novell nie zaoferował użytkownikom NetWare 5 oprogramowania klastrowego, zbliżonego funkcjonalnie do rozwiązań dostępnych w poprzedniej wersji sieciowego systemu operacyjnego. Wprowadzony niedawno na rynek Standby Server dla NetWare 5 pozwala bowiem stworzyć pełną replikę pojedynczego serwera, ale nie jest to rozwiązanie typowo klastrowe. Realizuje tylko funkcję failover i to w jednym kierunku - umożliwia uruchomienie awaryjnego, zreplikowanego serwera. Na zapowiedziany podczas konferencji BrainShare '99 pakiet Novell Cluster Services trzeba poczekać co najmniej do końca sierpnia br. Ma on oferować możliwość połączenia w jeden klaster do 32 serwerów pracujących pod kontrolą NetWare 5.

Lepiej migrować

Podstawowym produktem klast-rowym Novella jest Novell High Availability Server (NHAS), który jest dostępny wyłącznie dla NetWare 4.1. Umożliwia stworzenie w pełni aktywnego, 2-serwerowego klastra NetWare. Novell nie zamierza jednak opracowywać nowej wersji tego produktu dla systemu Net-Ware 5. Chce przekonać klientów do migracji na Novell Cluster Services, gdy produkt trafi na rynek.

Zapowiadana jest jednak nowa wersja NHAS, przystosowana do pracy w środowisku Net-Ware 4.2. Jej premiera rynkowa jest spodziewana pod koniec lipca br.

W sierpniu br. na rynek trafi także nowa wersja pakietu Novell Standby Server Many-to-One, umożliwiająca archiwizowanie zawartości wielu serwerów na jednym serwerze awaryjnym. Będzie ona przystosowana do pracy pod kontrolą NetWare 5.

Brak SFT III

Jednym z największych niedociągnięć najnowszej wersji NetWare jest brak obsługi systemu dyskowego SFT III (System Fault Tolerance III), który jest dostępny w NetWare 4.11 i 4.2. Wiele jego funkcji (ale nie wszystkie) ma znaleźć się w pierwszej wersji Novell Cluster Services. Nie będzie ona jednak zawierała obsługi tzw. gray data, czyli danych, które są przechowywane w pamięci, ale jeszcze nie zapisane na dysk, i w razie awarii serwera są one bezpowrotnie tracone. Według zapewnień Novella, obsługa takich danych ma znaleźć się dopiero w kolejnej wersji oprogramowania, która jest zapowiadana na przełom 1999/2000 r.


TOP 200