Połączenie optyczne 160 Gb/s

Japońska firma Oki zbudowała połączenie światłowodowe o długości 636 kilometrów, przesyłając przez nie dane z szybkością 160 Gb/s.

Aby wyobrazić sobie, jak duża jest to szybkość, wystarczy powiedzieć, że przez połączenie takie (sprzęgające np. klienta znajdującego się w Warszawie z serwerem zainstalowanym w Szczecinie) można przesłać w ciągu jednej sekundy cztery filmy.

Firma zbudowała połączenie w ścisłej współpracy z National Institute of Information and Communications Technology, wykorzystując do tego celu infrastrukturę sieciową Japan Gigabit Network II. Jest to sieć optyczna świadcząca swe usługi przemysłowi i instytucjom rządowym.

Połączenie optyczne 160 Gb/s
Oki zainstalował wzdłuż całego połączenia optyczne wzmacniacze i zastosował w eksperymencie firmowe transceivery (zdjęcie powyżej) pracujące z szybkością 160 Gb/s. Transceiver (oparty na technologii TDM; Time Division Multiplexing) zawiera 4 elementy, każdy transferujący dane z szybkością 40 Gb/s. Transceiver multipleksuje cztery sygnały, generując jeden optyczny sygnał 160 Gb/s.

Specjaliści sądzą, że pierwsze komercyjne rozwiązania oparte na transceiverach 160 Gb/s pojawią się na rynku najwcześniej w 2010 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200