Połączenia VoIP na razie nie podrożeją

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zablokował wprowadzane przez TP podwyżki cen połączeń z numerami 0-708x, poprzez które portale i niezależni operatorzy oferują tanie rozmowy międzystrefowe i międzynarodowe.

Usługi wykorzystujące takie numery specjalne wprowadziły m.in. Netia, Energis, Onet.pl, oferując połączenia zagraniczne za 35gr/min brutto. Usługi momentalnie zyskały odbiorców dzięki atrakcyjnej cenie. TP zapowiedziała, że od 1 października podwyższy ceny połączeń z numerami 0-708-1 do 71 gr/min. Spotkało się to z ostrym sprzeciwem niezależnych operatorów. UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie antymonopolowe na wniosek Netii.

"Konsument korzystając z posiadanego telefonu stacjonarnego na przykład w sieci TP SA (należy do niej 90 proc. wszystkich abonentów) wybiera specjalny numer rozpoczynający się od 0-708-1, a następnie po usłyszeniu sygnału - właściwy numer docelowy (na przykład w Stanach Zjednoczonych lub Niemczech). Abonent Telekomunikacji Polskiej płaci według jej stawek, a następnie TP SA rozlicza się z operatorami alternatywnymi (do których należą specjalne numery) na podstawie odrębnych umów. Telekomunikacja Polska kształtując ceny połączeń z numerami 0-708-1 w praktyce decyduje o opłacalności korzystania z nich... W opinii Prezesa Urzędu, podniesienie przez TP SA cen na połączenia 0-708-1 o sto procent (do 71 groszy brutto) - przy niemal jednoczesnej obniżce opłat za niektóre połączenia międzynarodowe, co miało miejsce we wrześniu oraz niedawnym wprowadzeniu atrakcyjnych pakietów darmowych minut - ma na celu wyeliminowanie niezależnych operatorów z rynku. W zaistniałej sytuacji, konsumentowi przestaje opłacać się korzystanie z usług 0-708-1" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Postępowanie w tej sprawie jeszcze się nie zakończyło, ale regulator uznał, że "istnieje niebezpieczeństwo, że kwestionowane działanie TP SA doprowadzi do nieodwracalnych skutków w postaci wyeliminowania niezależnych operatorów z rynku". Regulator już teraz nakazał TP wstrzymanie podwyżek.

Niezależni operatorzy w pewien sposób poradzili sobie z decyzją TP. Portal O2 w ramach usługi Tlenofon uruchomił lokalny dostęp wdzwaniany w poszczególnych strefach numeracyjnych (ze stawką 36gr/3 min). Onet zmienił numer dostępowy dla usługi OnetTelefon na 0801 zachowując stawkę 35 gr/min na cały świat. Teraz dostawcy będą mogli powrócić do usług świadczonych przez 0-708-1. Telekomunikacji Polskiej przysługuje jednakże odwołanie od decyzji UOKiK do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200