Polacy w finale konkursu programistycznego Imagine Cup

Nasi programiści zajęli trzecie miejsce w regionalnym finale konkursu programistycznego Imagine Cup 2006. Zwycięstwo przypadło drużynie ze Słowenii, a drugie miejsce Chorwatom. Dzięki zajęciu miejsca na podium polscy programiści pojadą na światowe finały Imagine Cup 2006 do Delhi.

W tym roku tematem przewodnim było zaprojektowanie i zrealizowanie aplikacji która "pozwoli ludziom żyć zdrowiej". Jednym z jurorów konkursu był nasz redakcyjny kolega Tomasz Kopacz.

Finał składał się z 3 elementów. Najpierw, na postawie przedstawionych prac (kodów źródłowych, opisów i dostarczonych maszyn wirtualnych) wybierana była grupa 10 finalistów. Po około 2 tygodniach, odbył się właściwy, 2 dniowy finał. Składał się on z sesji posterowej oraz prezentacji finałowych. Zwycięskie zespoły mogły w pełni zaprezentować swoje rozwiązania. W sesji posterowej każdy zespół miał tyle czasu ile było potrzeba, natomiast prezentacja była ograniczona do 20 minut i wymagane było prowadzenie jej w języku angielskim.

- Pierwsze miejsce - rozwiązanie sparcoNET zespołu słoweńskiego. Słoweński zespół Sparco opracował interfejs komputerowy, obsługiwany bez użycia rąk. Wykorzystując sprzęt powszechnego użytku, np. kamery internetowe, interfejs rozpoznaje kształt i ruchy osoby przed kamerą oraz reaguje na nie. Umożliwia to sterowanie komputerem za pomocą ruchów rąk i ciała, a nie myszy.

- Drugie miejsce - projekt EKG Smart.net zespołu chorwackiego. Zespół z Chorwacji zaprojektował rozwiązanie, które integruje różne technologie monitorowania chorób serca i układu krążenia, umożliwiając błyskawiczną reakcję na sytuacje zagrożenia życia i zdrowia. Aplikacja umożliwia całodobowe monitorowanie akcji serca, wykonywanie badań EKG w alarmujących sytuacjach i odszukiwanie pacjenta za pomocą systemu GPS.

- Trzecie miejsce - rozwiązanie HeartBIT zespołu polskiego. Zespół z Politechniki Poznańskiej opracował i zbudował od podstaw rozwiązanie HeartBIT, służące do zdalnego monitorowania i diagnozowania problemów z sercem na podstawie wyników badania EKG. Mobilne rozwiązanie umożliwia przeprowadzenie pomiaru EKG za pośrednictwem przenośnego elektrokardiografu, połączonego z Pocket PC oraz, w razie potrzeby, konsultację z lekarzem.

Trzy najlepsze drużyny wyłonione w europejskim etapie pojadą w sierpniu na ogólnoświatowy finał Imagine Cup 2006, który odbędzie się w Delhi, w Indiach. Zespoły będą walczyć m.in. o nagrodę w wysokości 25 tys. USD.

***

Czytaj także:

"Programowaniem zająłem się dopiero 3 lata temu" - rozmowa z Bartoszem Rappem, kapitanem zwycięskiej drużyny w polskich finałach konkursu Imagine Cup, zamieszczona w serwisie PCWK Online.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200