Polacy stworzyli algorytm AI łączący klasyczną algorytmikę z uczeniem maszynowym

Polscy naukowcy odnieśli na arenie międzynarodowej znaczący sukces. Opracowali i zaprezentowali na jednej z konferencji poświęconej temu zagadnieniu algorytm AI, który łączy uczenie maszynowe z klasyczną algorytmiką, pomagając w ten sposób sztucznej inteligencji samodzielnie konstruować kolejne kroki przy rozwiązywaniu bardziej złożonych problemów.

Grafika: profeina

Praca naukowców znalazła się w czołówce prac przyjętych na tegoroczną konferencję ICLR (International Conference on Learning Representations), która odbędzie się w maju tego roku w Kigali (Rwanda). Zainicjowana dekadę temu konferencja szybko stała się jednym z ważniejszych wydarzeń dla środowisk pracujących nad rozwojem sztucznej inteligencji. Publikacja opisująca stworzony przez Polaków algorytm nosi nazwę Adaptive Subgoal Search (AdaSubS) i znalazła się wśród 5 proc. zaakceptowanych prac zgłoszonych na konferencję.

Algorytm Adaptive Subgoal Search pozwala maszynom dzielić złożone i skomplikowane problemy na pod-zadania, które z kolei można wykonać krok po kroku. Polski zespół trenował umiejętność swojego algorytmu na kostce Rubika. „Celowo uczyliśmy nasz algorytm nie na strategiach mistrzów kostki Rubika, a na zwykłym losowym obracaniu kostki. Sukces polega m.in. na tym, że to w zupełności wystarczyło. Pokazaliśmy, że nawet takie dane uzyskane prostym sposobem są wystarczające, by algorytm był w stanie stworzyć sobie dobre pod-zadania do osiągnięcia celu”, komentuje Michał Zawalski, doktorant na Uniwersytecie Warszawskim.

Zobacz również:

Jak mówi dr Łukasz Kuciński z Instytutu Matematycznego PAN, AdaSubS jest algorytmem ogólnego zastosowania, co daje nadzieję na wyskalowanie jego użycia do ważnych problemów nauki oraz życia codziennego. Metodę można wykorzystać do automatycznego dowodzenia twierdzeń (ang. automated theorem proving, abbreviated ATP), robotyki, automatycznego pisania programów (ang. program synthesis), gier wieloosobowych czy retrosyntezy.

Wyróżniona praca polskich naukowców dostępna jest w bazie arXiv oraz na specjalnej stronie internetowej. Jej autorami są doktoranci z Uniwersytetu Warszawskiego: Michał Zawalski, Michał Tyrolski, Konrad Czechowski, Piotr Piękos KAUS (praca napisana podczas pracy na Uniwersytecie Warszawskim), doktorant z Uniwersytetu Jagiellońskiego Damian Stachura, a także dr Tomasz Odrzygóźdź z IDEAS NCBR, Yuhuai Wu z Google Research, dr Łukasz Kuciński z Instytutu Matematycznego PAN i prof. Piotr Miłoś, lider zespołu badawczego w IDEAS NCBR, związany również z Instytutu Matematycznego PAN.

Źródło: profeina.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200