Polacy doceniają zalety technologii VPN

Okazuje się, że obecnie prawie 70% polskich internautów wie, czym jest technologia VPN (czyli wirtualne sieci prywatne), a ponad jedna czwarta z nich (bo 28%) korzysta z tej technologii, chroniąc w ten sposób swoją prywatność. Tak wynika z badania przeprowadzonego w okresie od sierpnia 2020 do marca 2023 w 18 krajach (w tym również w Polsce) przez NordVPN.

Grafika: stefan/freerangestock

To duży postęp biorąc pod uwagę fakt, że dwa lata temu współczynniki te były dużo gorsze i wynosiły odpowiednio 55% i 19,9% z niego korzystało. Oznacza to, że świadomość i użytkowanie sieci VPN w Polsce od lat systematycznie rosną. W międzynarodowym porównaniu typowy użytkownik VPN w Polsce należy do światowej średniej. W większości innych krajów użytkownik VPN to zazwyczaj mężczyzna w wieku od 25 do 44 lat. Z badania wynika, że ludzie w Polsce mają większą świadomość na temat VPN niż w innych krajach (średnia światowa: 60,8%).

Polacy używają VPN głównie (37,4%) do ochrony swojej prywatności w Internecie. Kolejne 38,1% korzysta z VPN, aby lepiej zabezpieczyć swoje urządzenia i konta online. 24,6% korzysta z VPN, aby uzyskać dostęp do niektórych treści, które nie są dostępne bez VPN. Wynik ten sugeruje, że większość respondentów postrzega VPN jako sposób na lepszą ochronę ich bezpieczeństwa i prywatności, a także urządzeń i kont internetowych.

Zobacz również:

Ponad jedna czwarta Polaków (38,1%) korzysta z bezpłatnych usług VPN, mimo że są one uważane za mniej niezawodne, a nawet mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników. Dostawcy darmowych sieci VPN nie pobierają żadnych opłat, co brzmi kusząco dla użytkowników. Muszą jednak sami pokrywać koszty związane z utrzymaniem infrastruktury, dlatego bezpłatne sieci VPN często śledzą dane użytkowników i sprzedają je stronom trzecim, wyświetlają spersonalizowane reklamy, a nawet rozpowszechniają złośliwe oprogramowanie.

Bezpłatne sieci VPN nie pobierają miesięcznych ani rocznych opłat, co wydaje się czynić je atrakcyjną opcją. Jednak te usługi nadal muszą zarabiać, więc często śledzą dane użytkownika i sprzedają je zewnętrznym firmom. Ważny jest wybór niezawodnej i płatnej usługi VPN, aby mieć pewność, że nie będziemy płacić swoimi danymi zamiast pieniędzmi”, mówi Adrianus Warmenhoven, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w NordVPN.

Dla tych którzy nie korzystają z VPN, Adrianus ma trzy jakże proste, ale zawsze aktualne porady: używajcie zawsze silnych haseł, oprogramowania chroniącego was przed szkodliwym oprogramowaniem oraz pamiętajcie o tym, aby nie udostępniaj nigdy zbyt wielu informacji w mediach społecznościowych. Im więcej rzeczy ujawniasz online, tym łatwiej przestępcom wykorzystać te informacje przeciwko tobie. Najlepiej jest jednak skorzystać z zaufanej usługi VPN. Wtedy nie musimy się martwić o nasze bezpieczeństwo.

Źródło: nordsec.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200