Polacy doceniają zalety pracy zdalnej

Badanie przeprowadzone przez firmę 7N wśród współpracujących z nią konsultantów IT zaskakuje i pokazuje, jak bardzo w ostatnim czasie zmienił się stosunek do pracy zdalnej. Uczestnikami badania byli specjaliści z sektora IT (programiści i konsultanci) z Polski, Danii i Indii.

Praca zdalna

Badanie ujawniło różnice w podejściu do tego problemu występujące między tymi krajami, wynikające jak się wydaje z powodów kulturowych. O ile wszyscy badani wymieniali te same niedogodności związane z pracą zdalną, to w innych kwestiach różnili się między sobą znacząco.

Okazuje się, że w Polsce przed wybuchem pandemii w trybie pracy zdalnej świadczył swoje usługi prawie co trzeci konsultant IT (dokładnie 29%) IT. I tu zaskoczenie. W Danii takich pracowników było tylko 3 proc., a w Indiach 5 proc. W Polsce w formie hybrydowej pracował wtedy również co trzeci konsultant, a 43 proc. w tej samej lokalizacji co pozostali członkowie zespołu.

Zobacz również:

W Danii odsetek osób pracujących w biurze wynosił 56 proc. a w Indiach - 68 proc. Z kolei praca hybrydowa była przed lockdownem najbardziej popularna wśród Duńczyków - wybierało ją 41 proc. konsultantów IT.

Połowa respondentów przyznała, że w ubiegłym roku wzrosła liczba spotkań i rozmów głosowych odbywanych online, a tylko 3 proc. uważa, że uczestniczy w nich rzadziej niż kiedyś. Eksperci z sektora IT odnotowali też wzrost liczby wysyłanych e-maili: 23 proc. ankietowanych przyznało, że wysyła ich więcej. Co ciekawe, wśród pracujących w Polsce było relatywnie najwięcej osób, które nie odczuły wzrostu intensywności komunikacji e-mailowej i rozmów przez komunikatory. W Danii i Indiach odsetek konsultantów deklarujących, że znacznie częściej korzysta z narzędzi do zdalnej komunikacji, był średnio o 10 punktów procentowych wyższy niż w Polsce.

Konsultanci IT chwalą sobie pracę zdalną. Większość z nich byłaby skłonna polecić tę formę współpracy swojemu znajomemu (średni wynik to 7,84 w skali od 0 do 10). Co ciekawe, najbardziej pracę zdalną chwalą sobie Polacy. Średnia uzyskana na podstawie odpowiedzi konsultantów z naszego kraju to 8,12. To więcej niż wynik wskazany w Indiach (8,06) czy Danii (7,82).

Różnice postaw w poszczególnych krajach zdają się być powiązane z dominującym w ich kulturach podejściem do pracy w grupie. Duńczycy lubią spotkania twarzą w twarz, więc wymiana maili i telekonferencje mogą być dla nich nieco frustrujące.

Za to w Indiach preferowane są pisemne instrukcje, dlatego większa liczba tekstowych komunikatów jest tam odbierana pozytywnie, podobnie jak brak dojazdów do pracy, które potrafiły trwać znacznie dłużej niż ma to miejsce w europejskich miastach. Polacy chętnie wybierali pracę zdalną i hybrydową już wcześniej i dlatego zapewne byli do niej najlepiej przygotowani - wyjaśnia ekspertka 7N.

Niespełna 4 proc. respondentów chciałoby w przyszłości pracować wyłącznie w biurze, a 16 proc. - w pełni zdalnie. Zdecydowana większość badanych wybrała jeden z wariantów pracy hybrydowej. Wśród polskich programistów i innych osób z branży IT najwięcej (niemal jedna trzecia) optuje za tym, by przez ok. 90 proc. czasu pracować zdalnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200