Pojemny NAS

IBM poszerza swoją ofertę NAS (Network Attached Storage), ogłaszając dostępność nowego serwera tego standardu, który może obsłużyć do 224 TB pamięci masowej.

tępnego już serwera NAS Gateway 300, że pracuje pod systemem operacyjnym AIX (serwer NAS Gateway 300 pracuje pod systemem Windows i IBM wycofa go ze swojej oferty w marcu br.).

Serwer NAS Gateway 500 pracuje bardzo wydajnie (jest sprzętem klasy "enterprise") i może obsługiwać nawet największe systemy informatyczne. To właśnie dlatego, że użytkownicy oczekiwali takiego sprzętu od dawna, IBM zaprzestał już produkcji takich serwerów jak TotalStorage NAS 100 i NAS 200, które mogły obsługiwać tylko małe i średnie przedsiębiorstwa.

Zobacz również:

  • Zewnętrzny dysk, chmura czy dysk sieciowy? Jak zadbać o backup

NAS Gateway 500 łączy hosty i klientów z wieloma stacjami pamięci masowej i z sieciami SAN na bazie jednej platformy. Dlatego przedsiębiorstwo może wtedy łatwiej zarządzać swoimi zasobami informatycznymi i obniżać koszty składowania danych.

Dzięki oprogramowaniu IBM TotalStorage SAN Volume Controller, NAS Gateway 500 może wspierać nie tylko produkty IBM, ale trzy stacje pamięci masowych produkowane przez HP i jedną produkowaną przez Hitachi. IBM obiecuje, że lista obsługiwanych stacji będzie się z czasem powiększać. Serwerem można zarządzać za pomocą pakietów IBM Tivoli Storage Manager, Tivoli Storage Resource Manager i Tivoli SAN Manager.

Nowy serwer obsługuje nie tylko więcej pamięci masowej (224 TB; serwer Gateway 300 może obsługiwać tylko 22 TB), ale pracuje sześć razy szybciej w przypadku funkcjonowania w środowisku NFS (Network File System) opartym na systemach Unix lub Linux, oraz o 50% szybciej w przypadku funkcjonowania w środowisku Windows CIFS (Common Internet File System). Serwer jest w standardowej konfiguracji wyposażony w dwa procesory Power4 1.45GHz, ale można w nim zainstalować kolejne dwa procesory (razem cztery).

Urządzenie dysponuje sześcioma gniazdami PCI (każde gniazdo może obsłużyć dwa interfejsy). Użytkownik może instalować w serwerze różne interfejsy: FC 1 Gb/s, FC 2 Gb/s i Ethernet 1 Gb/s. Serwer został tak zaprojektowany, aby mógł w przyszłości wspierać technologię Ethernet 10 Gb/s. Porty takie będzie jednak można instalować w serwerze prawdopodobnie dopiero w 2005 roku.

Cena katalogowa serwera NAS Gateway 500 - 60 000 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200