Pojedynek w panoramie - NEC MultiSync 195WXM vs Samsung SyncMaster 931BW

Monitory panoramiczne cieszą się stale rosnącą popularnością. Wydaje mi się, że nie pomylę się, jeśli postawię iż za rok dwa trudno będzie kupić w sklepie model LCD o tradycyjnych proporcjach ekranu. Nie każdemu panorama odpowiada, lecz o gustach w moim artykule nie mam zamiaru dyskutować. Skoncentruję się w nim nad jakością obrazu generowanego przez dwa 19-calowe panoramiczne monitory LCD NEC-a i Samsunga wyposażone w matryce o rozdzielczości 1440x900 pikseli. Powiemy wam czy kupując je macie gwarancję poprawności ustawień fabrycznych, czy wyświetlają prawidłowo kolory i czy kontrast deklarowany przez producenta znajduje pokrycie w rzeczywistości. Oba modele wyceniane są podobnie na ok. 850 zł, tak więc jest to sprzęt dostępny dla szerokiego grona odbiorców.

Oba monitory to urządzenia skierowane do tego samego grona odbiorców. Modele te wyposażone są w matryce TN, a więc takie, które nie zachwycą osób oczekujących od wyświetlacza soczystych, pięknych kolorów. Oba panele są za to szybkie - czas reakcji (gtg) NEC-a to 5 ms, Samsung obiecuje jeszcze szybszą reakcję matrycy, tylko 2 ms. Szczerze mówiąc w praktyce nie zauważyliśmy różnic w prędkości wyświetlania obrazu przez oba modele. Naszym zdaniem oba nadają się dla użytkownika, który nie tylko przegląda strony internetowe i pracuje z aplikacjami użytkowymi lecz także gra. Smużenia nie uświadczyliśmy także podczas oglądania na monitorach filmów z dysków DVD, a trzeba przyznać, że matryca panoramiczna w tym zastosowaniu sprawdza się o wiele lepiej niż standardowy ekran 19-ki o rozdzielczości 1280x1024 piksele. Nie tracimy dużej części ekranu na czarne pasy, które w przypadku monitora o proporcjach ekranu 5:4 są konieczne do zachowania odpowiednich proporcji obrazu 16:9.

Testy przeprowadziliśmy z użyciem komputera wyposażonego w kartę graficzną z procesorem ATI Radeon HD 2600 PRO. Do weryfikacji parametrów monitorów używamy certyfikowanego przez organizację ISF (Imaging Science Foundation ) zestawu programowo-sprzętowego Datacolor ColorFacts Professional 6.0 wyposażonego m.in. w kolorymetr Syder2 Pro. Używamy także drugiego kolorymetra GretagMacbeth i1Display 2 również współpracującego z oprogramowaniem analitycznym i kalibracyjnym ColorFacts. Sprawdziliśmy fabryczne ustawienia monitorów, a także przeprowadziliśmy pomiary ich parametrów po kalibracji z określonymi celami - jasność 150 cd/m2, gamma 2.2 i temperatura barw 6500 Kelvinów.

Zobacz również:

  • Przenośne monitory - idealne rozwiązanie do pracy mobilnej

NEC MultiSync 195WXM

Pojedynek w panoramie - NEC MultiSync 195WXM vs Samsung SyncMaster 931BW

Monitor NEC MultiSync 195WXM

Monitor NEC-a prezentuje się zgrabnie. Testowałem wersję srebrno-czarną. Dostępna jest także tańsza o 20-30 zł wersja srebrno-biała (moim zdaniem nawet ładniejsza), która jak się można domyślać od czarnej różni się białą podstawą i tylną częścią obudowy monitora. Ekran otoczony jest w obu przypadkach stosunkowo wąską ramką. Choć wyposażenie obejmuje również głośniki początkowo trudno się ich doszukać. Producent ukrył je sprytnie w tylnej części obudowy, z tym, że membrany przetworników emitują dźwięk w kierunku blatu biurka na którym stanie monitor. Od strony akustycznej rozwiązanie niespecjalne, natomiast w praktyce mające niewielkie znaczenie bo wiem głośniczki ze względu na słabe brzmienie i tak nadają się wyłącznie jako rozwiązanie awaryjne ( do pogawędek internetowych czy słuchania muzyki w tle ).

Pojedynek w panoramie - NEC MultiSync 195WXM vs Samsung SyncMaster 931BW

Zintegrowane głośniki w monitorze NEC-a sprytnie ukryto. Znajdują się na "plecach" ekranu

Wszystkie przyciski do ustawienia parametrów wyświetlacza umieszczono na froncie obudowy. Regulacje ograniczają się do podstawowych - jasność, kontrast, wybór temperatury barw, poziom intensywności kolorów zielonego, czerwonego i niebieskiego. Istotna jest obecność na froncie obudowy specjalnego przycisku do wyboru wejścia monitorowego - VGA lub DVI. Jeśli do monitora podłączymy dwa komputery to nie będziemy mieli problemu z wygodnym przełączaniem wejść. Regulacji można też dokonać z poziomu systemu operacyjnego (Windows) korzystając z aplikacji NaviSet.

Pojedynek w panoramie - NEC MultiSync 195WXM vs Samsung SyncMaster 931BW

Oprogramownia NaviSet pozwala sterować ustawieniami monitora z poziomu systemu operacyjnego Windows

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200