Pojawił się kolejny wirus atakujący przez Outlooka

Zdaniem ekspertów, Killer Resume jest kalką wirusa Melissa, który zaatakował w marcu ub.r.

Firmy antywirusowe i amerykańskie agencje rządowe ostrzegają przed kolejnym wirusem, rozprzestrzeniającym się za pomocą programu pocztowego Microsoft Outlook.

Wirus, nazwany Killer Resume, pojawia się w formie listu z tytułem "Resume - Janet Simons" i zawiera załącznik w postaci pliku edytora Word o nazwie "Resume.doc" lub "Explorer.doc". W ten sposób wirus "udaje" ofertę pracy składaną potencjalnemu pracodawcy przez niejaką Janet Simons.

Gdy użytkownik otworzy załączony dokument, wirus podejmuje próbę automatycznego rozesłania się pod wszystkie adresy znajdujące się w książce adresowej Outlooka. Po zamknięciu załącznika złośliwy program wykasowuje ważne pliki z dysku twardego zainfekowanego komputera.

Wirus zaatakował już kilka dużych firm w Stanach Zjednoczonych. Eksperci twierdzą, że jego wzmożony atak może nastąpić jednak dopiero jutro, ponieważ będzie to dzień powrotu do pracy po weekendzie przedłużonym przez święto narodowe, obchodzone w Stanach Zjednoczonych i Wlk. Brytanii.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez ekspertów, autor Killer Resume posłużył się prawdopodobnie kodem znanego wirusa Melissa i stworzył jego replikę. Melissa zaatakowała w marcu ub.r. i przyniosła firmom na całym świecie ok. 80 mln USD szkód, głównie przez blokadę ich systemów pocztowych.

Aby uniknąć infekcji Killer Resume, specjaliści radzą natychmiastowe usuwanie ze skrzynki, bez otwierania, podejrzanych listów elektronicznych i uaktualnienie oprogramowania antywirusowego.

***

Autor Melissy przyznał się do winy, strona twórców Babylonii zamknięta

Poprawki Outlooka mogą być trudne w zastosowaniu

Polimorficzny następca wirusa I Love You rozprzestrzenia się wolniej

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200