Pogłębić dostęp

Softbank przejmie trzech dostawców usług internetowych: Polbox, PiK-NET i Multinet.

Softbank przejmie trzech dostawców usług internetowych: Polbox, PiK-NET i Multinet.

Podpisane przez Softbank z trzema dostawcami usług internetowych (Polbox, PiK-NET i Multinet) porozumienie zakłada możliwość nabycia przez Softbank SA do 100% udziałów i akcji tych spółek lub podmiotu, który w przyszłości będzie posiadał ich akcje. Nie podano wartości transakcji. Softbank zamierza jednak w tym roku zainwestować w budowę grupy internetowej co najmniej 30 mln zł. Firma nie wyklucza przejęcia kolejnych 2-3 firm internetowych.

Jednolita sieć

W ciągu 2-3 miesięcy węzły dostępowe tych firm (ogółem ponad 70) zostaną połączone w sieć szkieletową, obejmującą zasięgiem 30 miast. "Powstałby wówczas największy pod względem zasięgu prywatny dostawca usług internetowych w Polsce" - mówią przedstawiciele Softbanku.

Docelowo Polbox, Multinet i PiK-NET będą współpracować - w ramach jednej grupy internetowej - z Polską OnLine i PDI, które Softbank przejmie w ciągu najbliższych miesięcy. Firma otrzymała już zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na zakup ponad 50% udziałów Polski OnLine. "Utworzymy spółkę, która będzie zarządzała wszystkimi pięcioma dostawcami usług internetowych" - mówi Aleksander Lesz, prezes Softbank SA.

Polbox, oprócz oferowania dostępu do Internetu, prowadzi także serwer bezpłatnych kont pocztowych i stron WWW. Ponad 230 tys. osób to jego użytkownicy. Firma jest także właścicielem wyszukiwarki internetowej, korzystającej z oprogramowania AltaVista. Multinet oferuje dostęp do Internetu ok. 3 tys. klientów korporacyjnych. PiK-NET natomiast jest dostawcą Internetu na Śląsku. Specjalizuje się także w transmis-jach obrazów wideo przez Internet.

Portal finansowy

Umowa dotycząca przejęcia kolejnych dostawców Internetu jest jednym z elementów strategii internetowej Softbanku, która będzie polegała na dostarczaniu usług internetowych klientom banków i instytucji finansowych. "We wrześniu br. powstanie portal finansowy, za pośrednictwem którego klienci indywidualni będą mogli porównać ofertę polskich instytucji finansowych i wybrać najbardziej im odpowiadającą. Chcemy pośredniczyć w handlu produktami finansowymi" - stwierdza Aleksander Lesz. Udział w tworzeniu portalu finansowego będzie miała Polska OnLine.

W I połowie 2001 r. Softbank uruchomi klientom instytucjonalnym usługi typu business-to-business.

Więcej dla administracji

W 2000 r. Softbank zamierza zwiększyć sprzedaż dla sektora administracji publicznej do 18-20% całkowitych przychodów. W ubiegłym roku sprzedaż dla tego sektora wyniosła 15 mln zł, w tym roku ma wzrosnąć do 80 mln zł. Warszawska firma tworzy niezależny pion, który będzie odpowiedzialny za projekty w administracji publicznej. Softbank oferuje dzisiaj głównie usługi związane z integracją, zabezpieczaniem sieci i serwisem technicznym. Aleksander Lesz nie wyklucza jednak tworzenia oprogramowania na potrzeby administracji. Pierwszym projektem tego typu, w którym Softbank bierze udział, jest budowa systemu dla Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200