Podział HP na dwie oddzielne korporacje przesądzony

Jeśli chodzi o podział firmy Hewlett-Packard, to „jest to absolutnie koniecznie, wręcz niezbędne”, powiedziała kilka dni temu Meg Whitman, pełniąca w HP funkcję CEO. Meg Whitman wypowiedziała te słowa w odpowiedzi na informacje, że ostatni kwartał był dla HP wyjątkowo niekorzystny. Firma odnotowała w nim znaczny spadek – tak przychodów, jak i zysków.

"Uważam, że dużo lepiej będzie dla nas wszystkich wtedy, gdy podzielimy się i zaczniemy od pewnego momentu działać jako dwie zupełnie oddzielne firmy” powiedział Whitman na konferencji, odpowiadając na pytanie zadane mu przez jednego z finansowych analityków. I dodała, „Jest to jednak monumentalne zadanie. Będzie to bowiem jedna z największych operacji tego typu, jaką ktokolwiek do tej pory przeprowadził”.

I nie będzie to typowy podział, gdy z firmy wydziela się jakiś niewielki oddział. Po podziale HP każda z jego części będzie dalej olbrzymią korporacją, o przychodach wynoszących ok. 57 mld USD.

Zobacz również:

  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?
  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?
  • Toshiba podzieli się na mniejsze firmy

HP poinformował miesiąc temu, że przymierza się do podziału na dwie części i prawdopodobnie za rok nie będzie już jednej wielkiej korporacji HP, ale dwa oddzielne przedsiębiorstwa. Pierwsze (HP Inc.) zajmie się produkcją drukarek i pecetów, a drugie (Hewlett-Packard Enterprise) będzie oferować centra danych oraz usługi klasy „enterprise”.

Podziałem korporacji na dwa biznesy zajmie się od 400 do 500 osób (kadra kierownicza), podczas gdy pozostali pracownicy (armia 275 tysięcy pracowników zatrudnionych w 786 oddziałach firmy działających na całym świecie) będą cały czas wykonywać swoje codzienne obowiązki.

Warto w tym momencie przypomnieć, że Meg Whitman krytykowała do tej pory w bardzo ostrych słowach koncepcję podziału korporacji na dwa oddzielne podmioty. Jeszcze rok temu mówiła, że HP ma się dobrze i jego podział nie wchodzi w rachubę. Obecnie zmieniła wyraźnie swoje zdanie dotyczę tej kwestii. Prawdopodobnie dlatego, że HP wcale nie ma się tak dobrze i przeżywa kłopoty.

Przychody firmy spadły w ostatnim kwartale o 2%, do poziomu 28,4 mld USD. W poprzednich 12 kwartałach firma odnotowywała też spadki przychodów. Zyski firmy zmniejszyły się natomiast o 6%. I to pomimo tego, że szukając oszczędności firma zwolniła ostatnio 45 tys. osób.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200