Podwyższone bezpieczeństwo

Digital wprowadził na rynek nową wersję systemu operacyjnego Unix.

Digital wprowadził na rynek nową wersję systemu operacyjnego Unix.

System DEC MLS+ w wersji 3.1 oferuje wbudowaną technologię wielopoziomowego zabezpieczenia danych (MLS - Multi Level Secure), uwzględniającą niezbędną kontrolę dostępu typu Bell-LaPadula, w którym użytkownicy nie mogą odczytać danych na wyższym poziomie dostępu ani nie mogą zapisać danych na niższym poziomie dostępu. Produkt zawiera rozszerzone moduły zabezpieczające jądro systemu Digital Unix oraz obejmuje rozbudowane wersje interfejsu OSF Motif v 1.2.2 i serwera X11. DEC MLS+ wyposażony jest we wspomaganie sieciowych usług informacyjnych (NIS - Network Information Services), kompletny system zabezpieczeń zgodny z Trusted System Interoperability Group - TSIX (RE) 1.0 oraz dostępne do konfiguracji etykiety zabezpieczeń okna. Firma poprawiła także zgodność produktu z systemem Digital Unix.

NIS udostępnia administratorowi systemu infrastrukturę umożliwiającą zarządzanie wieloma komputerami w sieci za pomocą jednego komputera centralnego. DEC MLS+ 3.1 pozwala na ustanawianie i rezygnację z zabezpieczeń w wielu komputerach centralnych, od przydzielenia zakresów akredytacyjnych, aż po przydzielanie protokołów informacyjnych. Administrator jest w stanie replikować indywidualne i zbiorowe zmiany zabezpieczeń dla wszystkich węzłów sieci.

Pełna sieciowa zgodność zabezpieczeń z protokołem TSIX (RE) 1.0 gwarantuje zgodność w ramach heterogenicznych systemów bezpieczeństwa. Dzięki temu możliwy jest podział i praca z preinstalowanymi zabezpieczeniami 32-bitowymi pochodzącymi od innych dostawców.

Poza aplikacjami unixowymi użytkownicy mogą uruchomić, na pojedynczej platformie, aplikację COTS MS-Windows przy różnych poziomach zabezpieczeń w oddzielnych oknach pracujących w środowisku Insignia SoftWindows. System operacyjny pozwala także wykorzystywać w jednym oknie produkty automatyzujące pracę biurową przy jednoczesnej pracy innych aplikacji w innych oknach.

Nowy produkt DEC-a oparty jest na systemie Digital Unix i zawiera rozwiązania umożliwiające pracę w oknach w trybie B1 dla stacji roboczych (w trybie CMW - Compartmented Mode Workstation) oraz środowisku sieciowym dla 64-bitowej rodziny Alpha Digital.

System DEC MLS+ jest dostępny na rynku w cenie 4493 USD (dla systemów Alpha średniego poziomu) oraz 5993 USD (dla serwerów i systemów Alpha wysokiego poziomu).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200