Podsumowanie IFA 2023 okiem redakcji Computerworld

Targi elektroniki użytkowej IFA 2023 w Berlinie już za nami. Jakie nowości przywieźli najwięksi producenci sprzętu na świecie? Mieliśmy okazję sprawdzić je na żywo, co opisujemy w naszej relacji z tegorocznej edycji tej niezwykle ważnej imprezy.

Targi IFA (Internationale Funkausstellung) w Berlinie to jedna z najważniejszych imprez dotyczących szeroko pojętej elektroniki użytkowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Co roku na kilka dni do Berlina przyjeżdżają przedstawiciele najwiekszych producentów elektroniki użytkowej oraz dziesiątki tysięcy odwiedzających z całego świata. Targi Berlin Messe zamieniają się w tedy w mekkę nowych technologii. Na początku września Berlin staje się najbardziej technologicznym miastem na świecie, w którym spotkamy topowych przedstawicieli firm z sektora nowych technologii dla klientów b2c coraz b2b, mnóstwo osób odpowiedzialnych za zakupy m. in do sieci handlowych, znanych osobowości ze świata nowych technologii oraz oczywiście fanów nowinek technologicznych.

Wejście na targi IFA w Berlinie
Fot. Daniel Olszewski / Computerowrld Polska

Wejście na targi IFA w Berlinie

Fot. Daniel Olszewski / Computerowrld Polska

Obecne od prawie 99 lat targi w tym roku odbywały się w dniach 1-5 września 2023 roku, a ja jako przedstawiciel Computerworld osobiście brałem w nich udział, aby przekonać się na własne oczy jakie nowe technologie tym razem przywieźli do Berlina najbardziej znaczący producenci sprzętu elektronicznego.

IFA 2023 - targi elektroniki użytkowej i miejsce networkingu branży informatycznej

Tegoroczne targi IFA podobnie jak poprzednie edycje odbywają się gigantycznym kompleksie konferencyjnym Berlin Messe - nieopodal centrum Berlina.

W tym roku wydarzenie odbywało się w dniach 1-5 września (piątek-wtorek). Pierwszy dzień przeznaczony był specjalnie dla prasy oraz uczestników z wejściówkami VIP. To właśnie tego dnia odbywały się dedykowane premiery sprzętowe dla blogerów technologicznych oraz przedstawicieli mediów. Od 2 dnia na wydarzeniu pojawili się uczestnicy z klasycznymi wejściówkami. Dodatkowo od 3 do 5 września otwarty był sektor Global Market, który został specjalnie wydzielony spośród innych hal. Umieszczono w nim mnóstwo niewielkich stoisk, które zajęły mało rozpoznawalne firmy z Chin.

Identyfikator prasowy na IFA 2023
Fot. Daniel Olszewski / Computerowrld Polska

Identyfikator prasowy na IFA 2023

Fot. Daniel Olszewski / Computerowrld Polska

Poniżej przedstawię opis najważniejszych odkryć i nowinek zaprezentowanych na targach IFA 2023 w podziale na kategorie, którymi pogrupowane były hale wystawowe na tegorocznej edycji targów IFA w Berlinie.

IFA 2023 - Audio

Hale ze sprzętem audio w tym roku przyciągnęły szczególną rzeszę fanów. Wśród firm, które prezentowały swoje nowości zobaczyć można było miedzy innymi Yamaha, Audio Technica, Motorola, Nakamichi, Urbanista czy Tozo. Zaskakująca był obecność bardzo wielu brandów z Chin, które nie są rozpoznawalne w Europie. Co ciekawe na wystawie zabrakło wielu popularnych wystawców takich jak np. Sonos.

Tegorocznym trendem na stoiskach były słuchawki sportowe wykorzystujące technologię przewodzenia kostnego. Pozwala ona cieszyć się dźwiękami ulubionej muzyki lub podcastów bez tracenia świadomości sytuacyjnej. Rozwiązanie to działa znacznie lepiej, niż słuchawki z wbudowany ANC i funkcją przekazywania informacji zwrotnej z otoczenia, ponieważ tego typu technologia bardzo mocno "podbija" wszelkie dźwięki dochodzące z otoczenia.

Słuchawki z przewodzeniem kostnym - tegoroczny trend audio na IFA
Fot. Daniel Olszewski / Computerowrld Polska

Słuchawki z przewodzeniem kostnym - tegoroczny trend audio na IFA

Fot. Daniel Olszewski / Computerowrld Polska

IFA 2023 - Communication & Connectivity

W halach związanych z komunikacją i łącznością zobaczyć można było bardzo wiele ciekawych akcesoriów dla sektora telekomunikacyjnego. Wszyscy uczestnicy mogli zdecydować się na darmowy montaż folii ochronnych m. in. od polskiej firmy 3MK. Wśród wystawców znaleźć można było m. in firmę Baseus, która zaprezentowała nowe powerbanki oraz kompleksowy przegląd swojej oferty. Nie zabrakło klasycznie już marek takich jak: Belkin, Casetify, Cellular Line, Cygnett, Fairphone, Honor, Pitaka, Ugreen, Tecno czy Woosh.

Liczba uczestników drugiego dnia targów
Fot. Daniel Olszewski / Computerowrld Polska

Liczba uczestników drugiego dnia targów

Fot. Daniel Olszewski / Computerowrld Polska

Osobiście pozytywne zaskoczenie przeżyłem na stoisku firmy Fairphone, gdzie na żywo można było przetestować najnowszą wersję ekologicznego telefonu Fairphone z dostępnością części zamiennych oraz długotrwałym wsparciem. Smartfon ten miał swoją premierę właśnie na targach IFA 2023 w Berlinie.

Fairphone 5
Źródło: fairphone.com

Fairphone 5

Źródło: fairphone.com

IFA Computing & Gaming

Sekcja z komputerami i gamingiem w tym roku nie była szczególnie interesująca. W halach komputerowych pełno było chińskiego sprzętu komputerowego, a w specjalności tabletów z Androidem, które mogą być produkowane na zasadzie b-brandów.

Wśród wystawców znalazły się również znane firmy produkujące akcesoria - Esperanza, Huion, Intenso, Lexar, Icy Box, Qoltec czy SBS.

Duże stoisko przygotowała firma TP-Link. Można było na nim zobaczyć najnowsze rozwiązania producenta dedykowane dla użytkowników indywidualnych oraz dla biznesu. Pozytywnie zaskoczyła również firma MSI, która przywiozła na IFĘ nie tylko laptopy, ale również inteligentne ładowarki do samochodów elektrycznych z funkcją rozpoznawania numerów rejestracyjnych pojazdu.

Stoisko firmy TP-Link
Fot. Daniel Olszewski / Computerowrld Polska

Stoisko firmy TP-Link

Fot. Daniel Olszewski / Computerowrld Polska

Warto było również zajrzeć na stoisko PocketBook i zapoznać się z możliwościami najnowszych paneli e-ink wykorzystywanych w produkcji czytników książek elektronicznych.

Na stoisku Huion poza regularną ofertą zaprezentowano prototypowy tablet graficzny z ekranem dotykowym 4K oraz pierwsze komputery producenta - tablet Kamvas Studio 16 oraz komputer All-in-One Kamvas Studio 24 - oba urządzenia dedykowane dla artystów, grafików oraz inżynierów pracujących w programach projektowych.

IFA Fitness & Digital Health

W hali związanej z fitness oraz zdrowiem najciekawsze stoisko należało do firmy Fitbit, która w bardzo przystępny sposób prezentowała najnowsze zegarki fitness. Zaskoczył mnie brak obecności stoiska firmy Garmin i prezentacji modeli z serii Fenix Pro oraz Epix 2.

Warte odwiedzenia było również stoisko firmy Oclean, która produkuje popularne w Polsce soniczne szczoteczki do zębów.

IFA 2023 - Dedykowane hale producentów

Najwięksi producenci sprzętu elektronicznego przygotowali dedykowane hale. Tegorocznym partnerem generalnym targów IFA 2023 była firma Hisense. Duży udział w promowani targów miało również Loewe, które obchodzi właśnie swoje 100 urodziny, a na dodatek jest to brand z niemiec.

W hali Samsunga można było zobaczyć najnowsze smartfony z serii Galaxy Z Fold. Co ciekawe Koreańczycy nie zabrali flagowych Galaxy S23. Samsung skupił się również na automatyce sprzętu AGD. Na podobny ruch zdecydowało się również LG, a także Beko i Candy.

Bardzo dobre wrażenie wywarła na mnie hala przygotowana dla TCL, ale całe show skradł lokalny, niemiecki producent wszelkiej maści elektroniki - Vestel.

Na stoisku Vestel przygotowano wiele ciekawostech, konkursów oraz aktywizacji uczestników. Osobiście najbardziej podobało mi się Porsche Boxster przerobione na auto elektryczne oraz podpięte do autorskiej elektroniki pokładowej oraz ładowarki EV.

IFA 2023 - totalny brak zaskoczenia i lekkie rozczarowanie

Czas na podsumowanie tegorocznych targów IFA 2023. Niestety, ale najnowsza edycja była dla mnie osobiście sporym rozczarowaniem. Z punktu widzenia dziennikarza technologicznego specjalizującego się w sektorze b2b brakowało mi wielu innowacji, które byłby przydatne w biznesie. Nie widziałem ani jednego biznesowego laptopa, a rozwiązania b2b można było policzyć praktycznie na palcach jednej ręki. Nie to jest jednak problemem IFA. Widać, że pomysł na te targi nieco się wyczerpał. Stoiska rozstawione były bardzo szeroko, aby maskować brak niektórych wystawców. Liczba odwiedzających była znacznie mniejsza niż rok temu. Zabrakło również premier, które wywołałyby efekt WOW.

Liczba uczestników ostatniego dnia targów
Fot. Daniel Olszewski / Computerowrld Polska

Liczba uczestników ostatniego dnia targów

Fot. Daniel Olszewski / Computerowrld Polska

Targi IFA w Berlinie to nadal jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie, ale tegoroczna edycja zdecydowanie jest jedną z gorszych w ciągu ostatnich lat. Zabrakło niektórych marek, wielu flagowych produktów oraz pomysłu na przeprowadzenie imprezy. Wystarczy wyszukać informacje o IFA 2023 i porównać je z poprzednimi edycjami - w tym roku w mediach jest szczególnie spokojnie. Również kwestie organizacyjne wypadły nie najlepiej - oznakowanie było mylące, a dotarcie do niektórych poziomów praktycznie niemożliwe. Wielokrotnie trafiłem w miejsca Messe, gdzie nie powinienem przebywać i byłem wyprowadzany przez personel obsługujący przestrzeń targową.

Liczę, że tegoroczna edycja była jednorazową wpadką, a za rok targi IFA ponownie wyglądać będą jak wcześniej - najchętniej wróciłbym do poziomu edycji 2019 i wcześniejszych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200