Podstawka pod laptopa - niezbędne w pracy biurowej akcesorium

Podstawka pod laptopa to stosunkowo tanie akcesorium, które pozwala znacząco podnieść komfort i wydajność pracy. Dlaczego warto wyposażyć w nią pracowników biurowych?

Komputer przenośny jest podstawowym narzędziem pracy większości pracowników biurowych. Pandemia koronawirusa przyśpieszyła pozbycie się większości komputerów stacjonarnych z organizacji. Aktualnie nawet wykonując pracę typowo biurową w pełni zdalnie lub tylko i wyłącznie w biurze korzystamy z komputerów przenośnych. Zapewniają one większą niezależność, są łatwiejsze do przenoszenia oraz posiadają wbudowane akcesoria niezbędne do pracy w modelu hybrydowym - kamerkę do wideorozmów, głośniki oraz system mikrofonów stereo.

Podstawka pod laptopa to przydatne akcesorium, o którym zapominamy
Źródło: Workperch / Unsplash

Podstawka pod laptopa to przydatne akcesorium, o którym zapominamy

Źródło: Workperch / Unsplash

Wraz z komputerem przenośnym bardzo często pracownicy wyposażani są w zewnętrzną myszkę oraz dodatkowy monitor, który znacząco podnosi komfort pracy i pozwala zamienić laptopa w komputer stacjonarny. Część firm wyposaża swoich pracowników również w dedykowane stacje dokujące, które pozwalają na łatwą organizację stanowiska pracy i szybkie odłączenie od niego laptopa - wszystkie akcesoria podłączane są do stacji dokującej, która komunikuje się z komputerem poprzez port USB Typu C lub Thunderbolt 3/4.

Zobacz również:

  • ChromeOS i biznes - takie połączenie ma coraz więcej sensu
  • Najgorsze nawyki podczas pracy z komputerem - czego unikać?

Niestety najczęściej zapominamy o jeszcze jednym, niezwykle istotnym akcesorium, które na dodatek jest bardzo tanie. Mowa o podstawce biurkowej do laptopa, która pozwala znacząco podnieść komfort pracy oraz zwiększyć wydajność urządzenia.

Dlaczego warto wyposażyć pracowników w dodatkowe podstawki pod laptopa?

1. Wyższa ergonomia pracy

Przeważająca większość pracowników korzystających z komputerów przenośnych do wykonywania swojej pracy podpina je pod dodatkowy monitor, który zapewnia większy obszar roboczy. Dzięki podstawce pod laptopa komputer przenośny może stać się drugim wyświetlaczem, który mieszczony będzie na linii wzroku użytkownika. Oznacza to, że mniejszy ekran wbudowany w komputer przenośny znajdować się będzie na tej samej wysokości, co 24-32-calowy monitor biurowy. Dzięki takiemu rozmieszczeniu praca staje się wygodniejsza i bardziej efektywna. Podczas przenoszenia wzroku z jednego ekranu na drugi nie musimy zmienić akomodacji wzroku, ani położenia naszej głowy.

Komputer przenośny umieszczony w podstawce pod laptopa można umieścić bliżej monitora.

Pracownicy, którzy nie lubią pracować z dodatkowym monitorem również mogą wykorzystać podstawkę do laptopa w celu poprawy ergonomii. Komputer przenośny umieszczony w dedykowanej podstawce posiada ekran na wysokości linii naszego wzroku - oznacza to, że nie musimy się schylać podczas pracy z komputerem. Również klawiatura oraz gładzik położone są pod kątem, co zmniejsza zmęczenie naszych rąk podczas wprowadzania danych. Dzięki podstawce pod laptopa można znacząco ograniczyć występowaniu zespołowi cieśni nadgarstka, który stał się chorobom cywilizacyjną pracowników biurowych.

Podniesienie pulpitu roboczego zmniejsza ryzyko uszkodzenia nadgarstków
Źródło: Samule Sun on Unsplash

Podniesienie pulpitu roboczego zmniejsza ryzyko uszkodzenia nadgarstków

Źródło: Samule Sun on Unsplash

2. Zapobiega przypadkowym uszkodzeniom komputera

Komputery przenośne są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia od komputerów stacjonarnych. Laptopy bardzo często przenosimy z miejsca na miejsce, a przypadkowe zalanie lub uszkodzenie mechaniczne bardzo często kończy się kosztownymi naprawami lub wymianą całego urządzenia. Dzisiejsze laptopy biznesowe nie posiadają łatwej możliwości wymiany podzespołów.

Podstawka do laptopa wykorzystywana na biurku eliminuje ryzyko porysowania obudowy komputera, przypadkowego wylania na niego napoju podczas pracy lub dostania się okruchów jedzenia pomiędzy mechanizmy klawiatury.

Na rynku znajdziemy wiele modeli podstawek pod laptopa
Źródło: Workperch / Unsplash

Na rynku znajdziemy wiele modeli podstawek pod laptopa

Źródło: Workperch / Unsplash

Komputer umieszczony na podstawce biurkowej znajduje się wyżej od kubka z kawą lub herbatą, który najczęściej towarzyszy nam podczas wykonywania obowiązków służbowych. Oznacza to, że proste akcesorium, którego cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych może urchonić nas przed kosztownymi awariami sprzętu.

Aby podstawka chroniła przed przypadkowymi uszkodzeniami sprzętu warto zadbać o wybór modelu wykonanego z metalu, który w miejscu styku z komputerem posiada gumowe lub materiałowe wykończenia. Źle dobrana podstawa pod laptopa, która nie będzie kompatybilna z danym modelem komputera może spowodować więcej szkód, niż zalet.

3. Podstawka pod laptopa pozytywnie wpływa na wydajność

Podstawa pod laptopa podnosi cały pulpit roboczy znad powierzchni biurka. Dzięki temu, że komputer w większości znajduje się w powietrzu, lepiej radzi sobie z oddawaniem ciepła spod obudowy. Powietrze wydostające się z otworów wentylacyjnych nie jest odbijane od powierzchni blatu i nie nagrzewa z powrotem komputera.

Większość komputerów posiada otwory wentylacyjne umieszczone w dolnej części obudowy, które w kontakcie z powierzchnią powodują zdecydowane nagrzewanie się całego pulpitu roboczego, co negatywnie wpływa na komfort pracy oraz wydajność samego komputera.

Umieszczenie komputra przenośnego w odpowiedniej podstawce spowoduje wzrost wydajności podczas wykonywania intensywnych operacji przez dłuższy okres czasu.

Aby dodatkowo zwiększyć wydajność komputera przenośnego można zdecydować się na podstawkę pod laptopa z wbudowanym układem chłodzącym, który dodatkowo schładza spód komputera.

4. Podstawka pod laptopa pozwala uporządkować biurko

Podstawka pod laptopa pozwala lepiej zapanować nad wszystkimi rzeczami znajdującymi się na naszym biurku. Dzięki podniesieniu komputera przenośnego niektóre elementy takie jak dysku przenośne, akcesoria lub kable możemy rozmieścić pod podstawką. Takie rozwiązanie pozwala lepiej zadbać o rozplanowanie elementów znajdujących się na biurku.

Przestrzeń pod podstawką na laptopa można wykorzystać na umieszczenie akcesoriów
Źródło: Nate Grant on Unsplash

Przestrzeń pod podstawką na laptopa można wykorzystać na umieszczenie akcesoriów

Źródło: Nate Grant on Unsplash

Podstawka pod laptopa dobrze sprawdzi się na małych przestrzeniach, gdzie nie ma odpowiednio wystarczającej ilości miejsca do pracy. Dodatkowo po skończonej pracy pod podstawkę pod laptopa możemy schować klawiaturę lub mysz.

Podstawka pod laptopa bardzo dobrze współpracuje ze stacjami dokującymi. Po przygotowaniu okablowania niezbędnego do pracy można ukryć je w maskownicach lub pod biurkiem, a komputer łączyć się będzie z monitorem oraz dodatkowymi elementami niezbędnymi do komfortowej pracy z wykorzystaniem zaledwie jednego przewodu. Takie rozmieszczenie wpływa również pozytywnie na aspekt wizualny miejsca do pracy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200