Podmorski kabel połączy Afrykę z resztą świata

Ruszyła budowa podmorskiego kabla - pilotowana i wspierana przez organizację NEPAD (New Partnership for Africa's Development) - który połączy w 2010 r. Afrykę z resztą świata. Projekt będzie kosztować ok. 200 mln USD.

Kabel (noszący nazwę UHURUNET, co oznacza Wolność), będzie przebiegać po dnie Oceanu Indyjskiego i zastąpi w przyszłości drogie systemy telekomunikacyjne obsługujące ten region, oparte obecnie o łączność satelitarną. Będzie to najdłuższy i najdroższy afrykański kabel, oferujący ogólną przepustowość rzędu 3,84 Tb/s.

W projekcie bierze udział siedem krajów afrykańskich, które podpisały w tej sprawie stosowaną umowę (memorandum) z grupą e-Africa Commission działającą w ramach organizacji NEPAD. Grupa ta powstała siedem lat temu, stawiając sobie za cel rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej w Afryce.

W ramach umowy w Afryce powstaje też druga, lądowa sieć komputerowa noszą nazwę UMOJANET, oparta głównie (tak jak kabel UHURUNET) na światłowodach. Obiema sieciami będzie zarządzać specjalnie powołane do tego celu konsorcjum BAHARICOM, w skład którego wchodzi wiele firm telekomunikacyjnych działających na terytorium Afryki

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200