Pocztowe serwisy Gmail, Hotmail i Yahoo zaatakowane przez rosyjskiego hakera

Rosyjski haker skradł oraz opublikował w internecie dziesiątki milionów danych uwierzytelniających użytkowników korzystających z takich aplikacji pocztowych, jak Gmail, Microsoft i Yahoo. Szacuje się, że haker (który posługuje się pseudonimem Collector) mógł ukraść nawet ponad miliard takich poufnych rekordów.

Informację taką podał serwis Hold Security informując jednocześnie, że haker wszedł na pewno w posiadanie co najmniej 272 mln pocztowych loginów i haseł. Większość z nich została skradziona z serwisu Mail.ru, jednej z najpopularniejszych rosyjskich usług pocztowych.

Informatycy z Hold Security wpadli na trop przestępstwa po tym, gdy zauważyli na jednej z witryn iż haker próbuje handlować skradzionymi przez siebie, poufnymi danymi.

Zobacz również:

Stwierdzili wtedy, że za pakiet skradzionych danych o wielkości 10 GB haker żąda 50 rubli, co odpowiada 75 amerykańskim centom. Jak podaje agencja prasowa Reuters, haker skradł z pocztowych serwisów Yahoo, Hotmail, Gmail i Mail.ru odpowiednio 40, 33, 24, i 57 mln loginów i haseł uwierzytelniających użytkowników. Kolejne dane zostały skradzione z wielu amerykańskich i niemieckich i chińskich witryn świadczących usługi pocztowe oraz finansowe.

Google w opublikowanym z tej okazji wiadomości pocztowej nie skomentował tego wydarzenia, ale radzi użytkownikom korzystającym z jego usług, aby w razie wątpliwości kontaktowali się z nim telefonicznie. Yahoo, Microsoft i Mail.ru jak do tej pory milczą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200