Początek końca 3G w Polsce - T-Mobile wyłącza nadajniki

Faktem staje się przejście sieci 3G na emeryturę. Wkrótce operator T-Mobile Polska jako pierwszy rozpocznie wygaszanie tej technologii.

O śmierci sieci 3G oraz 2G mówi się od wielu lat. Obie technologie mają najlepsze lata świetności dawno za sobą. Najwięksi operatorzy sieci komórkowych na świecie rozpoczęli już proces wyłączania sieci starych generacji, a wolne maszty zastępują nadajnikami 4G LTE oraz 5G. Na pierwszy ogień zabrano się za technologie 3G. Powodów jest kilka - urządzenia z 3G są wstecznie kompatybilne z siecią 2G, sieć 3G posiada bardzo niską przepustowość przesyłu danych i nie jest odporna na wysokie zagęszczenie odbiorników, a na dodatek została zastąpiona przez sieć 4G. Ze względów strategicznych takich jak bardzo wysokie pokrycie zasięgiem w ciężko dostępnym terenie (np. góry) czy kompatybilność z prkatycznie każdym urządzeń wyposażonym w modem sieć 2G pozostanie z nami jeszcze przez kilka lat.

T-Mobile rozpoczęło proces wyłączania 3G
Źródło: Baatcheet Films / Unsplash

T-Mobile rozpoczęło proces wyłączania 3G

Źródło: Baatcheet Films / Unsplash

Sieć 3G przechodzi na emeryturę również w Polsce. Pierwszym operatorem, który rozpoczął wygaszanie tej technologii na terenie naszego kraju jest T-Mobile Polska. Operator przygotował specjalną witrynę, na której można dowiedzieć się o całkowitym wyłączeniu sieci 3G na terenie Polski w najbliższym czasie.

Zobacz również:

  • Orange kolejnym operatorem wyłączającym 3G w Polsce
  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem

Proces wyłączania sieci 3G zakończy się do kwietnia 2023 roku. Właśnie wtedy wyłączone zostaną nadajniki 3G w największych miastach takich jak Warszawa, Poznań, Bydgoszcz, Toruń czy Wrocław. Nieco wcześniej 3G przestanie działać w Krakowie, Gdańsku, Szczecinie czy Koszalinie.

Sieć 3G zostałą już wyłączona w Ciechanowie, Sieradzu oraz Piotrkowie Trybunalskim. Szczegółowe informacje dotyczące procesu wyłączania sieci 3G znajdują się na stronie operatora. T-Mobile informuje również o konieczności wymiany części starych kart SIM, aby móc korzystać z 4G LTE oraz 5G.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200