Po sześciu latach od premiery, IPv6 przegrywa dalej z IPv4

Minęło sześć lat od momentu oficjalnego wejścia z życie protokołu IPv6 (co miało miejsce podczas pamiętnego wydarzenia World IPv6), a protokół IPv4 ma się dalej dobrze i ciągle dominuje na komputerowych łączach. Tak przynajmniej twierdzi Internet Society, który badał ostatnio tę sprawę.

Ruch IPv6 rośnie co prawda z każdym dniem z siłę, ale poprzednia wersja protokołu trzyma się dalej dzielnie i nie zamierza skapitulować. W raporcie opublikowanym przez Internet Society czytamy, że obecnie tylko w 24 krajach na całym świecie ponad 15% całego ruchu IP przypada na protokół IPv6. Pozostały ruch obsługuje protokół IPv4. Jednocześnie Internet Society doliczył się 49 krajów, w których ponad 5% całego ruchu IP przypada na protokół IPv6.

Internet Society odnotowuje też, że szereg największych firm telekomunikacyjnych na świecie zdecydowało się obsługiwać lwią części generowanego przez nie ruchu internetowego za pomocą protokołu IPv6. Jest to w ich interesie, gdyż zarządzania sieciami IPv6 jest dużo łatwiejsze niż sieciami IPv4, i co za tym idzie tańsze.

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

Co ciekawe, protokołowi IPv6 trudno się przebić w środowiskach "enterprise", czyli w firmach. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wiele firm eksploatuje dalej aplikacje napisane bardzo dawno, w czasach gdy protokołem IPv6 nikt się specjalnie nie przejmował. Dlatego niektóre firmy potrafią się bronić się przed protokołem IPv6 tak długo, jak tylko się da. Kapitulują i przechodzą na IPv6 dopiero wtedy, gdy nie mają wyjścia.

Jednak IPv6 z każdym rokiem rośnie w siłę. Ostatnio zbadano pod tym kątem 1000 najczęściej na świecie odwiedzanych witryn WWW. Okazało się, 28% z nich wspiera protokół IPv6. To wzrost o 5% w porównaniu z podobnym badaniem przeprowadzonym rok temu. Po zbadaniu miliona witryn, współczynnik ten wzrósł o 4%, z 13% do 17%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200