Po kryzysie, rok fuzji

W 2010 roku wartość transakcji fuzji i przejęć w Polsce wyniosła 21 mld euro i była dwukrotnie wyższa niż w 2009 r. - wynika z raportu DealWatch. Po raz pierwszy w czołówce tego typu transakcji znalazła się firma IT - Asseco Poland.

Rodzime Asseco zapowiedziało, że kupi izraelską Formula Systems i wejdzie z ofertą do Stanów Zjednoczonych. Z kolei w Polsce właścicieli zmieniły firmy Wola Info i TETA - teraz to odpowiednio Devoteam Polska i UNIT 4 TETA. Za granicą zaś na zakupach był w tym roku Xerox, który zamknął transakcję przejęcia Affiliated Computer Services wartą 6,4 mld USD; Attachmate kupił Novella; HP przejęło 3Com i 3PAR; a Oracle połączył się z Sun Microsystems. Zakończenie tej właśnie transakcji prawie 30% naszych czytelników uznało za wydarzenie roku 2010. Nie pomylili się więc analitycy PricewaterhouseCoopers, którzy w grudniu 2009 r. wieszczyli, że w roku 2010 należy spodziewać się znacznego wzrostu liczby fuzji na rynku IT. Tempo konsolidacji branży ma być co najmniej porównywalne do tego sprzed okresu, gdy obwieszczono globalny kryzys finansowy. Ale po kolei…

Asseco bardziej światowe

18%

to udział Polski w całkowitej liczbie 3164 transakcji fuzji i przejęć w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w roku 2010. Daje nam to 2. miejsce za Rosją.

Wejście Formula Systems do Grupy Asseco Poland zwiększa jej skonsolidowane przychody o 50% do ok. 4,5 mld zł. Poza Formula Systems Adam Góral, prezes Asseco Poland, chce kupić jeszcze jedną izraelską firmę IT z pierwszej 5-tki tamtejszego rynku. Do Grupy Formula Systems należą Matrix IT, Magic Software Enterprise i Sapiens International. Grupa działa m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Wlk. Brytanii, Niemczech, Holandii, Francji, na Węgier i w Indiach.

Matrix IT to czołowa firma integracyjna i szkoleniowa (80% rynku). Adam Góral nie wyklucza, że spółka ta będzie sprzedawać na rynku izraelskim produkty Grupy Asseco. Z kolei Magic to działający w 9 krajach producent oprogramowania. "Spółka ta pozwala nam na wejście na dwa ważne dla nas rynki - narzędzi programistycznych i cloud computing" - cieszy się Adam Góral. Dwa główne produkty Magic Software to narzędzie do tworzenia aplikacji uniPaaS oraz iBolt - pakiet do integracji procesów biznesowych. Ostatnia firma - Sapiens International - to twórca rozwiązań dla sektora ubezpieczeniowego oraz systemu do zarządzania procesami biznesowymi. "Sapiens ma ofertę dla PZU, która może zastąpić - stworzonego jeszcze przez Prokom - Insurera" - dodaje.

Dzięki fuzji ze spółką notowaną na NASDAQ przyspieszeniu miałaby ulec ekspansja Grupy Asseco, tym bardziej, że izraelski partner sam ogłosił niedawno strategię dotyczącą fuzji i przejęć. Zakupy planuje każda z czterech spółek Grupy Formula. Formula Systems szuka notowanych na giełdach światowych producentów oprogramowania. Matrix IT chce kupić jednego z izraelskich konkurentów. Magic Software szuka spółek z komplementarnymi rozwiązaniami. Natomiast Sapiens chciałoby kupić spółkę, która pozwoliłaby powiększyć bazę klientów w sektorze ubezpieczeniowym.

Dodatkowo - w pierwszym półroczu 2010 r. - Grupa Asseco przejęła spółki na Węgrzech (Globenet) oraz w Hiszpanii (Necomplus) i Turcji (EST i ITD).

Francuski łącznik...

Zmiana właściciela - na Devoteam Polska - ma spowodować przywrócenie Wola Info zyskowności i stabilności finansowej. Spółką od połowy września 2010 r. - po rezygnacji Piotra Majcherkiewicza - kieruje Jacques Record, który w polskim oddziale Devoteam pełni funkcję Corporate Manager od 2007 r. Devoteam chce wykorzystać kompetencje i doświadczenie zbudowane przez lata w polskiej spółce. W związku z tym planuje jej rozwój i zatrudnienie 50 nowych osób. Pod nowymi rządami Wola Info ma urosnąć dwukrotnie. W Polsce Devoteam i Wola Info będą szukać nowych klientów z rynku telekomunikacyjnego i finansowego oraz wprowadzić m.in. produktu z zakresu e-administracji.

Stanislas de Bentzmann, prezes grupy Devoteam podkreślił także, że celem Devoteam jest przede wszystkim powrót do zyskowności Woli Info, poprzez zmiany w strukturze spółki. Na ten cel przeznaczona zostanie łączną kwota 10 mln zł jakie Devoteam zainwestuje w Wolę Info. Stanislas de Bentzmann nie wyklucza nowych zakupów w Polsce.

...i holenderskie przyjazne przejęcie

Wartość największych zagranicznych i polskich fuzji w branży IT

- Sun został kupiony za 7,4 mld USD

- Xerox przejął ACS za 6,4 mld USD

- 3Com został sprzedany HP za 2,7 mld USD

- Attachmate kupił Novella za 2,2 mld USD

- HP przejęcie firmy 3PAR kosztowało 1,6 mld USD

- Asseco Poland kupuje Formula Systems za 145 mln USD

- TETA przejęta przez UNIT 4 za 46 mln USD

- Devoteam zaoferował za 100% akcji Wola Info 6,7 mln USD

Właściciela zmienił także jeden z czołowych producentów systemów ERP w Polsce - firma Teta. Przejęcie wrocławskiej spółki ma ułatwić holenderskiej UNIT4 wejście na polski rynek ERP i HR oraz umocnić jej pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. UNIT4 specjalizuje się w produkcji oprogramowania ERP i systemów kadrowo-płacowych. Flagowym produktem spółki jest zintegrowana platforma biznesowa Agresso Business World.

Władze Unit4 deklarują, że przejęcie TETY umożliwi firmie uzyskanie pozycji lidera na polskim rynku oprogramowania ERP i HR. Dzięki potencjalnej transakcji - UNIT4 ogłosił wezwanie na co najmniej 66% akcji TETY i od ich pozyskania uzależnia jej dojście do skutku - holenderska spółka zdobyłaby też znaczące udziały na węgierskim rynku rozwiązań HR. Transakcja miałaby też być podstawą do ekspansji na pozostałe, dynamicznie rozwijające się rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Nowi właściciele nie wykluczają również zamiaru wycofania TETY z warszawskiej giełdy.

Inwestycja w usługi...

Na inną skalę inwestują międzynarodowi gracze. W lutym 2010 r. Affiliated Computer Services ostatecznie trafił w ręce Xeroxa. Wartość przeprowadzonej transakcji to 6,4 mld USD. Doświadczenia ACS w dziedzinie zarządzania i modelowania procesów biznesowych - w połączeniu z kompetencjami Xeroxa - mają być podstawą do rozszerzenia oferty usług. Xeroxa podkreślają, że integracja obu firm ma na celu uzyskanie dodatkowych źródeł przychodów wynikających m.in. z rozszerzenia oferty. Synergia produktowa w pierwszej kolejności ma być widoczna m.in. w ofercie dla sektora ochrony zdrowia, administracji publicznej i tzw. managed desktop services.

"Dzięki przejęciu ACS, Xerox będzie w stanie zaoferować bardziej kompletną ofertę usług związanych choćby z obsługą dokumentacji kadrowej. Zamiast rozwiązań do skanowania dokumentacji, Xerox będzie oferować komplet usług outsourcingu HR" - mówi Craig LeClair, analityk Forrester Research. Planowane są również zmiany strategiczne. Obecnie ACS działa głównie w Ameryce Północnej (ok. 90% jej przychodów). Tymczasem tylko ok. 50% wpływów Xeroxa pochodzi z działalności w Stanach Zjednoczonych. Wielce prawdopodobna jest więc strategia rozwoju ACS zakładająca m.in. zwiększenie obecności w Europie.

...i własny sprzęt...

Z kolei dzięki przejęciu za 7,4 mld USD Suna, Oracle wchodzi na rynek platform sprzętowo-programowych, na którym działają już dwaj jego najwięksi konkurenci - HP i IBM. Jak szacuje Oracle, przejęcie Suna już w pierwszym roku doprowadzi do wzrostu zysku operacyjnego firmy o 1,5 mld USD, a w drugim roku do 2,0 mld USD. Oznacza to, że transakcja ta będzie bardziej zyskowna od przejęcia BEA, PeopleSoft i Siebel razem wziętych. Sun i Oracle współpracują od ponad 20 lat.

14,8%

to udział Polski w całkowitej wartości 142 mld euro wszystkich transakcji fuzji i przejęć w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w roku 2010. Daje nam to 2. miejsce za Rosją.

"Przejęcie przez Oracle Suna doprowadzi - dzięki połączeniu naszych rozwiązań biznesowych i systemów komputerowych do zastosowań krytycznych opartych na rozwiązaniach Sun SPARC - do transformacji rynku IT jaki znamy" - przekonuje Larry Ellison, prezes zarządu Oracle. Właśnie te rozwiązania i przekonanie klientów korzystających z technologii SPARC do migracji na systemy mainframe stanowiło największą wartość dla IBM w przejęciu Suna, do którego ostatecznie nie doszło. IBM proponował za Suna 6,5 mld USD.

Z kolei HP w kwietniu 2010 r. zamknął fuzję z 3Com. Pięć miesięcy później wygrał z firmą Dell wart miliardy dolarów wyścig o przejęcie firmy 3PAR. Po co HP rozwiązania obu firm? Odpowiedź to data center i cloud computing. W listopadzie 2009 roku branżą IT zatrzęsła informacja o planowanej fuzji firm HP i 3Com. Od kwietnia połączenie obu firm stało się faktem w roku 2010. Do niedawna wiele wskazywało na to, że koncern HP zajął się teraz systematyczną integracją produktów przejętej spółki w ramach własnej oferty.

Pozorny spokój zburzyły jednak nieoczekiwane deklaracje przedstawicieli koncernu Dell. W połowie sierpnia poinformowali oni o zamiarze przejęcia firmy wyspecjalizowanej w systemach pamięci masowych. Amerykański koncern miał zapłacić za firmę 3PAR ok. 1,15 mld USD. Gdy oferta została zaakceptowana przez rady nadzorcze obu firm, alternatywną propozycję opiewającą na 1,6 mld USD złożyli przedstawiciele HP. Ostatecznie władze firmy 3PAR zdecydowały o zerwaniu wstępnej umowy z Dell i przystały na warunki fuzji z HP. Jeśli warunki przejęcia spółki zostaną zaakceptowane przez akcjonariuszy spółki, a tak zapewne się stanie, to HP na zakup 3Com i 3PAR wyda łącznie ponad 5 mld USD.

Fundusze na zakupach

Jedną z największych transakcji na rynku oprogramowania było przejęcie Novella przez firmy Attachmate. Wartość transakcji to 2,2 mld USD. W branży od dawna mówiło się, że firmą Novell interesuje się wielu potencjalnych nabywców. W marcu 2010 r. ofertę kupna spółki za ok. 2,1 mld USD złożyli przedstawiciele funduszu Elliot Associates. Oferta ta została jednak odrzucona przez kierownictwo firmy. Ostatecznie Novell zostanie połączona z amerykańskim Attachmate. Większość majątku firmy Novell za 2,2 mld USD przejmie fundusz inwestycyjny, którego własnością jest ta firma. Zdaniem analityków, wraz ze sprzedażą firmy Novell kończy się pewna era rozwoju branży IT.

"Mimo tego, że w ostatnich latach Novell bezskutecznie próbował nawiązywać walkę rynkową z większymi konkurentami, to jego działalność wywierała ogromny wpływ na strategie wielu innych dostawców rozwiązań IT - począwszy na systemach zarządzania tożsamością i dostępem, przez rynek komercyjnych rozwiązań linuksowych, aż po wirtualizację" - komentuje Earl Perkins, analityk Gartnera. Według niego, Novell wielokrotnie pokazał, że jest w stanie wyprzedzać konkurencję m.in. pod względem wizji rozwoju technologii i architektury IT.

Dwie inne transakcje - już tegoroczne - to przejęcie Epicor Software przez brytyjski fundusz inwestycyjny Apax Partners. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami koncern Epicor został połączony z Activant Solutions. W kolejnych miesiącach postępować ma integracja oferty. Nastąpiły natomiast już zmiany w kierownictwie firmy Epicor. Inna transakcja na rynku ERP to - wyceniana na 2 mld USD - transakcja stworzenia jednego z największych, po SAP i Oracle, producentów systemów wspierających zarządzanie. Rozwiązania Lawson Software mają być nadal rozwijane. Będą jednak stopniowo integrowane z systemami Infor Global Solutions, który przejmuje dotychczasowego konkurenta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200