Po 33 latach CeBIT znika z kalendarza

W 2019 roku nie będzie już CeBITu i wszelkie plany związane z udziałem w tych targach trzeba odwołać.

Źródło: Deutsche Messe.

Deutsche Messe AG, organizator targów CeBIT w Hanowerze, 28 listopada ogłosił oficjalnie, że kolejne, zaplanowane na czerwiec 2019 targi nie odbędą się i po 33 latach CeBIT ostatecznie zniknie z kalendarza wydarzeń.

Największe na świecie targi prezentujące produkty i technologie związane z komputerami, zarówno przeznaczonymi dla konsumentów, jak i firm oraz użytkowników profesjonalnych podzieliły los amerykańskiego COMDEXu, który już kilkanaście lat temu (w 2004 roku) przestał istnieć podobnie, jak dziesiątki mniejszych imprez tego typu, na przykład warszawskie Komputer Expo.

Trzeba przyznać, że CeBIT utrzymał się wyjątkowo długo, ale próby reorganizacji i modyfikacji profilu okazały się nieskuteczne. Systematyczny spadek liczby odwiedzających, z 850 tysięcy osób w szczytowym okresie rozkwitu targów do około 100 tys. w tym roku, a także dramatyczny spadek zainteresowania wynajmem powierzchni ze strony wystawców są głównymi powodami rezygnacji z organizowania CeBITu, jak przyznają przedstawiciele Deutsche Messe AG. W latach 90. Liczba firm, które miały swoje stoiska, a czasami wynajmowały duże hale wystawowe, przekraczała liczbę 4 tysięcy. Jak wynika z danych publikowanych na stronie WWW Deutsche Messe, udział w CeBIT 2019 zadeklarowało dotąd tylko 106 firm. I to mimo ambitnego programu obejmującego praktycznie wszystkie najważniejsze tematy związane ze współczesnymi technologiami IT, jak cyfryzacja, bezpieczeństwo, wirtualna rzeczywistość, mobilność itd. Nie pomogła też redukcja cen wstępu oraz zapowiedź większej liczby imprez o charakterze festiwalowym mających przyciągnąć większą liczbę konsumentów (podane linki mogą być wkrótce nieaktualne).

Kalkulacja ekonomiczna okazała się bezlitosna i Oliver Frese dyrektor zarządzający targami CeBIT zrezygnował ze swojej funkcji (z dniem 31 grudnia 2018), a zarząd Deutsche Messe zaakceptował tą decyzję.

Niektóre działy CeBITU związane z przemysłowymi technologiami IT, energetyką i logistyką zostaną włączone do targów Hannover Messe (targi przemysłowe), a marka CeBIT ma być w dalszym ciągu wykorzystywana przez Deutsche Messe AG podczas organizacji imprez na całym świecie.

Na mapie dużych targów łączących produkty i technologie IT adresowane zarówno do konsumentów, jak i zastosowań w firmach i przemyśle pozostaje Computex organizowany w Taipei. Na razie nie widać też by jakiś poważny kryzys dotykał imprezy o bardziej specjalizowanym charakterze, jak konsumenckie targi IFA w Berlinie i CES w Las Vegas lub związane z telekomunikacją i mobilnością targi MWC (Mobile World Congress) w Barcelonie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200