Płyta mikroholograficzna o pojemności 500 GB

Naukowcy z laboratoriów GE Global Research Center opracowali technologię mikroholograficzną wykorzystującą niebieski laser, dzięki której na nośniku zbliżonym do DVD można zapisać do 500 GB danych. Taka ilość informacji odpowiada zawartości 20 płyt Blu-ray lub ponad 100 płyt DVD.

Dzięki opracowanej w laboratoriach GE technologii mikroholograficznej, możliwości archiwizacji danych staną się praktycznie nieograniczone. W przypadku tradycyjnej płyty DVD dane przechowywane są na cienkiej warstwie nośnej nałożonej na płytę wykonaną z tworzywa. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwoliły zwiększyć pojemność płyty dzięki umieszczeniu na niej nawet czterech warstw nośnych. Każda z warstw zawiera tak gęsto upakowane dane, że do ich zdekompresowania w odpowiednio krótkim czasie niezbędny jest niebieski laser.

Płyta mikroholograficzna opracowana przez GE będzie się różnić od swoich pierwowzorów tym, że dane będą zapisywane bezpośrednio na warstwach wirtualnych nośnika. 20 warstw umożliwiających odczyt danych przy pomocy lasera niebieskiego będzie umieszczonych jedna na drugiej, zapewniając łącznie 500 GB pojemności. Naukowcy z GE Global Research pracują obecnie nad płytą mikroholograficzną mogącą pomieścić 1 TB danych.

Zobacz również:

  • Kluczowa rola infrastruktury przechowywania danych w rozwiązaniach biznesowych
  • Nowe dyski twarde WD oferują rekordowe pojemności

Zaprezentowane ostatnio prze GE Global Research osiągnięcia sprawiły, że technologia pamięci mikroholograficznej może być dobrze przyjęta nie tylko przez przemysł informatyczny (do budowania systemów pamięci masowej klasy enterprise, które będą konkurować na rynku np. z pamięciami taśmowymi), ale również przez rynek konsumencki.

Płyta mikroholograficzna o pojemności 500 GB

Tapestry HDS-300R

Płytami holograficznymi, jako pojemnymi nośnikami danych, zainteresowali się nie tylko naukowcy z GE. Firma InPhase Technologies (która wydzieliła się z Bell Laboratories) zaprezentowała np. w 2007 r. pierwszą optyczną, holograficzną płytę o pojemności 300 GB, mając nadzieję, że wyprze ona z rynku taśmy magnetyczne. Firma zapowiedziała nawet wtedy produkt noszący nazwę Tapestry HDS-300R (płyta miała kosztować ok. 125 USD), jednak cały projekt spalił na panewce i płyta nigdy nie pojawiła się na rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200