Plusy i minusy komórek

Telefonia komórkowa, powszechnie używana na Zachodzie, u nas dopiero raczkuje. Nie ma co ukrywać - intensywna kampania reklamowa Polskiej Telefonii Komórkowej i jej dystrybutorów kierowana jest do firm i przedstawicieli biznesu o zasobnych portfelach. Jak prawie każde urządzenie techniczne, telefon komórkowy stanie się jednak coraz bardziej powszechnym narzędziem pracy dla ludzi o przeciętnych dochodach. Już teraz warto więc rozpatrzyć plusy i minusy telefonii komórkowej.

Telefonia komórkowa, powszechnie używana na Zachodzie, u nas dopiero raczkuje. Nie ma co ukrywać - intensywna kampania reklamowa Polskiej Telefonii Komórkowej i jej dystrybutorów kierowana jest do firm i przedstawicieli biznesu o zasobnych portfelach. Jak prawie każde urządzenie techniczne, telefon komórkowy stanie się jednak coraz bardziej powszechnym narzędziem pracy dla ludzi o przeciętnych dochodach. Już teraz warto więc rozpatrzyć plusy i minusy telefonii komórkowej.

W Polsce system telefonii komórkowej CENTERTEL jest wprowadzany i opracowany przez Polską Telefonię Komórkową, Sp. z o.o. Spółka została utworzona przez Telekomunikację Polską S.A., Ameritech (USA) i France Telecom. Istniejąca w Polsce sieć radiokomunikacji typu komórkowego działa w systemie NMT 450i. CENTERTEL jest i prawdopodobnie jeszcze długo będzie monopolistą, co, jak wiemy jest niezbyt zdrowe, ale w przypadku Polski, uzasadnione. Trudno bowiem mówić o kilku operatorach sieci, jeżeli liczba użytkowników z trudem sięga 10 tys. osób.

PLUSY telefonii komórkowej

są oczywiste. To możliwość dodzwonienia się pod każdy numer telefonu komórkowego i stacjonarnego praktycznie na całym świecie, z każdego miejsca, w którym się znajdujemy, mając przy sobie telefon. Nic dziwnego, że telefonia komórkowa robi oszałamiającą karierę. Korzysta z niej na świecie przeszło 20 mln abonentów, których nie zrażają

MINUSY telefonii komórkowej.

Zaliczyć do nich trzeba przede wszystkim bardzo wysoki koszt zarówno samych telefonów komórkowych, jak i ich późniejszej eksploatacji. Są to kwoty rzędu kilkudziesięciu mln zł na początek. W Polsce dochodzi jeszcze kwestia ograniczonego zasięgu telefonów komórkowych. Jak widać na ilustracji, zasięg telefonii komórkowej nawet w Warszawie, gdzie mieści się większość krajowych użytkowników, trudno określić jako rewelacyjny. Planowane "korytarze" telefoniczne wzdłuż głównych tras komunikacyjnych są dopiero uruchomiane, działa jedynie "korytarz" między Katowicami, Opolem i Wrocławiem.

Jednocześnie jednak budowa przez CENTERTEL nowych stacji nadawczo -odbiorczych napotyka na silny opór miejscowej ludności, obawiającej się szkodliwego promieniowania mikrofalowego. Niedawno taki protest miał miejsce w okolicach Warszawy. Obawy te są zrozumiałe, chociaż przy zastosowaniu odpowiednich technik ochronnych można zminimalizować wpływ promieniowania mikrofalowego na otoczenie.

Stosowany w Polsce system NMT 450i zakupiony został w okresie, gdy częstotliwość 900 MHz, stosowana na zachodzie Europy, zarezerwowana była u nas dla celów wojskowych. Nasza polska specyfika powoduje więc, że telefon z CENTERTELU będzie nieprzydatny poza granicami Polski. Z drugiej strony niższa częstotliwość, w której pracują telefony komórkowe systemu NMT 450i jest bezpieczniejsza dla naszego zdrowia (CW 14/93). W ciągu najbliższych lat nie należy spodziewać się zmiany częstotliwości, używanej w Polsce przez telefonię komórkową.

Co wybrać?

Pomimo wszelkich minusów (systematycznie usuwanych przez CENTERTEL, z wyjątkiem wysokości cen) telefonia komórkowa nie ma dotychczas konkurencji i wcześniej czy później prawie każdy się z nią zetknie. Zresztą jej zalety znacznie przewyższają wady. Czy wybrać telefonię komórkową? - zdecydowanie tak.

Jaki jednak aparat będzie najlepszy? W Polsce, u oficjalnych dystrybutorów, można kupić telefony komórkowe amerykańskiej MOTOROLI i fińskiej NOKII. Najbardziej reklamowany i chyba najpopularniejszy to NOKIA CITYMAN 450 (ew. ostatnio reklamowany NOKIA 150). Jest to telefon ręczny o mocy ok. 2 W, stanowiący całość z nadajnikiem, podczas rozmowy trzymany przy uchu, odległość anteny nadajnika od głowy wynosi tylka kilka centymetrów. Stanowczo nie jest to mój faworyt wśród telefonów komórkowych, ze względu na nie wyjaśnione jednak do końca oddziaływanie na ludzkie zdrowie i mniejszą moc.

Pomimo małych rozmiarów i wagi (760 g) telefon ręczny i tak trzeba nosić raczej w teczce niż w kieszeni. Skoro tak, to w tejże teczce zdecydowanie lepiej jest nosić telefon komórkowy MOTOROLA Associate 2000 lub NOKIA Talkman 620. Są one nieco większe i cięższe (ok. 2 kg), ale mają moc ok. 7 W i co bardzo ważne, podczas rozmowy antenę nadawczą od naszej głowy dzieli kilkadziesiąt centymetrów. Są one także wygodniejsze w obsłudze, a inne dane techniczne, łącznie z czasem zasilania przez akumulator, są zdecydowanie korzystniejsze, w porównaniu z telefonem ręcznym. Modele przenośne telefonów komórkowych są też znacznie tańsze, a łatwość ich przenoszenia jest całkowicie porównywalna z modelami ręcznymi.

Moim zdaniem należy więc zdecydowanie wybrać telefonię komórkową, ale - nie z telefonem ręcznym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200