Plusy i minusy NetWare 5

Kiedy bardziej opłaca się stosować NetWare 5 niż IntranetWare 4.11.

Kiedy bardziej opłaca się stosować NetWare 5 niż IntranetWare 4.11.

W laboratorium redakcji tygodnika InfoWorld przeprowadzono testy, których celem było porównanie wydajności systemów NetWare 4.x i NetWare 5. Ponadto zwrócono także uwagę na wydajność nowej implementacji protokołu IP i nowego systemu plików Novell Storage Services (NSS).

Wyniki testów okazały się zaskakujące. Po wykonaniu bezpośredniej migracji z NetWare 4.11 (z pakietem Support Pack 5) bez zmian protokołów i systemu plików, NetWare 5 pracował z porównywalną lub minimalnie lepszą wydajnością w przypadku małych sieci (do 20 stanowisk). Natomiast w przypadku większych sieci (test przeprowadzono na 44 stanowiskach klienckich) NetWare 4.11 okazał się o 35% szybszy niż jego nowszy konkurent.

Kiedy jednak na serwerze NetWare 5 zainstalowano obsługę protokołu IP okazało się, że system ten jest wydajniejszy o ponad 20% od NetWare 4.11 w silnie obciążonym środowisku. Jeśli więc NetWare 5 ma być wykorzystywany w dużych sieciach, warto przestawić się całkowicie na pracę w środowisku IP.

Niestety, tak pochlebnie nie można wyrazić się o systemie dyskowym NSS. We wszystkich testach wypadał on gorzej niż standardowy system plików NetWare. Co więcej - w silnie obciążonych sieciach różnica w wydajności obu systemów staje się jeszcze większa (na niekorzyść NSS).

Testy, na podstawie których publikowane są podane wyniki, polegały na kopiowaniu określonej liczby plików, tworzeniu nowych, drukowaniu i wykonywaniu innych operacji dyskowych. Testy przeprowadzono w trzech sieciach składających się z 6, 24 i 44 klientów wyposażonych w procesory Pentium II 266 MHz, 32 MB RAM i system Windows 95 OSR 2. Wszystkich klientów podłączono do sieci 10 Mb/s. Rolę serwera pełniła maszyna wyposażona w procesor Pentium II 333 MHz i 256 MB RAM podłączona do sieci za pośrednictwem dwóch kart o przepustowości 100 Mb/s.

<hr size=1 noshade>Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, oprac. ms.


TOP 200