Płatnik bez barier

Jeśli uda się doprowadzić do przyjęcia i wejścia w życie tzw. ustawy o informatyzacji, to tym samym powinny zostać rozwiązane spory wokół Programu Płatnika. Jednak na to trzeba będzie poczekać. Nawet dwa lata.

Obecnie firmy instytucje raportujące do ZUS są zobligowane do korzystania z Programu Płatnika w wersji dla Windows. Proponowane w ustawie opublikowanie przez ZUS interfejsów umożliwiłoby stworzenie wielu odmian tej aplikacji, w tym działającej pod kontrolą Linuxa. Jeden prawie ukończony program już jest. Nosi nazwę Janosik.

Twórcy tego projjektu rozpoczęli prace nad aplikacją dla Linuksa i innych systemów, która umożliwiłaby przesyłanie drogą elektroniczną deklaracji do ZUS, stanowiącą alternatywę wobec programu Płatnik w 2001 r. Dalszy postęp prac hamowała odmowa ujawnienia przez ZUS i Prokom specyfikacji protokołów komunikacyjnych. Na początku 2002 r. programiści postanowili rozpocząć batalię sądowa o formalne udostępnienie przez ZUS specyfikacji technicznej protokołu przekazu elektronicznego KSI MAIL, wykorzystywanego w programie Płatnik. Jak informowaliśmy wcześniej, rok temu twórcom Janosika w dużej części udało się już samodzielnie "odtworzyć" zastosowane rozwiązania.

Zobacz również:

  • Telegram chce, aby z jego usługi zaczął korzystać biznes

W dwunastu miesięcy od opisywanego przez nas wydarzenia nie zmieniło się wiele. - NSA sprawę oddalił ze względu na powołanie się ZUS na tajemnicę przedsiębiorcy (Prokomu) - wspomina Sergiusz Piotrowicz, jeden z ojców projektu Janosik. - Następnie, sprawa cywilna niezwłocznie została założona przeciw ZUS-owi w sądzie rejonowym Warszawa - Mokotów. Sąd po kilku miesiącach się poddał i wysłał sprawę do Okręgowego, a ten wysłał do mnie żądanie wpłaty 650 zł za sprawę. Napisałem prośbę o zmniejszenie lub zwolnienie z opłaty, gdyż nie występuje tu czynnik finansowy a sprawa jest ważna społecznie. Sąd Okręgowy zwrócił sprawę do Sądu Rejonowego, gdzie sprawa leżakuje. Według prowadzącego sprawę prawnika, może zacznie się coś dziać pod koniec września - wylicza Sergiusz Piotrowicz.

Na początku miesiąca, PAP podał, że minister nauki i informatyzacji prof. Michał Kleiber deklarował, że do końca roku powinna zostać uchwalona ustawa o informatyzacji. Z kolei Dyrektor Departamentu Systemów Informatycznych Administracji Publicznej Grzegorz Bliźniuk poinformował o zmianie stanowiska ZUS w sprawie programu Płatnik. "Doszliśmy do porozumienia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, który zgodził się, by podmioty płacące składki używały innego programu niż Płatnik" - powiedział Bliźniuk, cytowany przez agencję. Podkreślił, że zapisy ustawy zapewnią neutralność technologiczną państwa

Przedstawiciele Janosika nie wierzą w szumne deklaracje przestawicieli resortu. - Obiecują nam wszystko, co tylko chcemy uslyszec, a nie wiadomo czy doczekaja tego czasu, o którym mówią. Pozostaje pytanie czy w budżecie znalazły się pieniądze na ten cel. Ponadto zapisy ustawy "o neutralności technologicznej państwa" wbudzają zamiast optymizmu - wątpliwości. Ministerstwo Nauki i Informatyzacji na poniedziałek obiecało przesłać naszej redakcji swoje stanowisko w tej sprawie. Od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wciąż także nie otrzymaliśmy komentarza. Gdyński Prokom, zapytany o plany wobec specyfikacji programu Płatnik, przyslal pismo, w którym czytamy: "Jakiekolwiek specyfikacje są własnością ZUS. Więc jeżeli ktoś zwróci się do ZUS o specyfikację dot. np. protokołu teletransmisji, to do ZUS-u należy decyzja czy ją udostępnić czy nie".

Wydawać by się mogło, że to najlepszy czas na wkroczenie Janosika. - Niestety, Janosik nie jest gotowy, ZUS nie udostępnia żadnych procedur weryfikacyjnych, które są konieczne do jego prawidłowej pracy - stwierdza Sergiusz Pawłowicz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200