Platforma nowego biznesu

Od kiedy różne modele chmury obliczeniowej pojawiły się w ofertach dostawców IT, organizacje zdążyły już przeanalizować ich zalety i wady pod kątem optymalizacji swoich procesów biznesowych. Mniej uwagi poświęcają usługom, które bez chmury w ogóle by nie powstały.

Tematyka chmury obliczeniowej zwykle oscyluje wokół takich tematów jak bezpieczeństwo danych, skalowalność usług i ich kosztów, uproszczenie zarządzania firmową architekturą IT. Zagadnienia te koncentrują się na aktualnych, zastanych procesach, tymczasem świadome wdrożenie modelu chmurowego oraz opartej na nim analityki, platform społecznościowych czy urządzeń mobilnych pozwala na nieporównywalnie więcej. Efekt synergii takich działań zdobywa popularność jako "trzecia platforma".

Czytanie w chmurze

Charakterystyczną cechą innowacyjnej firmy, posługującej się synergią technologii trzeciej platformy, jest tworzenie zupełnie nowych procesów biznesowych. Przedsiębiorstwem bezapelacyjnie spełniającym tę przesłankę jest Legimi, udostępniające wirtualną bibliotekę ebooków w modelu subskrypcyjnym.

Zobacz również:

  • Veeam przedstawia usługę Backup-as-a-Service dla Microsoft 365 i Microsoft Azure

Oparte na chmurze Microsoft Azure rozwiązanie to swoisty "Spotify dla książek". Istotą przyjętego przez Legimi modelu subskrypcyjnego jest rozliczanie za przeczytane strony, a nie płatność za pojedyncze pliki. To model o zupełnie innym charakterze, niż znane z "tradycyjnych" e-sklepów z ebookami "pay per download". Koszty subskrypcji w serwisie Legimi wahają się od ok. 8 do 33 zł miesięcznie, a ponieważ strona udostępnia także statystyki czytania, po pewnym czasie czytelnikowi łatwiej będzie precyzyjnie dostosować kosztu do własnych potrzeb.

Model biznesowy Legimi diametralnie zmienia charakter relacji z klientem. Punkt ciężkości przenosi się ze sprzedaży produktu (dystrybutora pliku) na rzecz świadczenia usługi o ciągłym charakterze (usługodawcy). W takim modelu wysoka dostępność oraz płynne działanie na wielu różnych platformach są absolutnie kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania biznesu.

Wirtualne przedłużenie SLA aż do klienta

Stabilność i niezawodność połączenia z położonymi w Holandii i Irlandii centrami danych, gdzie znajduje się wykorzystywana m. in. przez Legimi chmura Microsoftu, zapewnia strategiczny partner giganta z Redmond, firma BT Global Services. Przedsiębiorstwo to jest spółką-córką British Telecom, jednej z największych brytyjskich firm telekomunikacyjnych. Świadczy rozwiązania i usługi telekomunikacyjne, realizuje sieci rozległe.

BT Global Services zapewnia bezpośrednie połączenie z oboma centrami przetwarzania danych Microsoft w Europie, zapewniając tym sposobem "wirtualne przedłużenie SLA". Pominięcie publicznego internetu oznacza bezpośrednią integrację infrastruktury utrzymującej Microsoft Azure z infrastrukturą po stronie klientów funkcjonujących lokalnie.

Z głową w chmurach

Microsoft w nietuzinkowy sposób podsumował konferencję prasową, której osią były studia przypadku wdrażania chmury Azure. Po zakończonej części oficjalnej, zgromadzeni goście i dziennikarze mieli okazję dokładniej poznać koncepcję chmury... w tunelu aerodynamicznym Flyspot w podwarszawskich Morach.

Kompilacja ujęć z tej niecodziennej imprezy znajduje się poniżej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200