Platforma e-usług

Budowa ośrodków zarządzania informacją to część projektu stworzenia Systemu Zarządzania Informacją (SIZ). Powstanie też System Zarządzania Sprawami Sądowymi (SZSS). Ministerstwo Sprawiedliwości planuje także wdrożyć pakiet klasy ERP. Wszystkie będą scentralizowane, co umożliwi budowana sieć rozległa VPN MPLS. Ich budowa została zapisana w - przyjętej rok temu - Strategii informatyzacji resortu sprawiedliwości na lata 2009-2014. Ostatni z wymienionych systemów ma wspierać Ministerstwo w zakresie finansów i zarządzania kadrami. Obecnie nad jego koncepcją i wymaganiami dla dostawców pracuje zespół projektowy resortu.

Wszystkie główne projekty mają być realizowane w oparciu o środki unijne, co uniezależnia nieco resort sprawiedliwości od bardzo dynamicznej sytuacji budżetowej. Nie opóźnią się więc wyżej wymienione, już rozpoczęte projekty. Na ukończeniu jest Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia dla dostawców systemu ERP. Przetarg ma się rozpocząć pod koniec lata tego roku i być może przed jego końcem uda się podpisać umowę na jego wdrożenie. Budżet projektu to ok. 40 mln zł. Z systemu korzystać ma ok. 2500 użytkowników, a moduł HR ma być w stanie przetwarzać informacje o 70 tys. pracownikach podległych resortowi sprawiedliwości.

Przetargi na System Zarządzania Informacją i System Zarządzania Sprawami Sądowymi mają zostać ogłoszone jesienią br. Projekt SZI zostanie podzielony na kilka mniejszych - osobno na przekształcenie ośrodków migracji ksiąg wieczystych w ośrodki przetwarzania informacji i na budowę systemu w jednostkach sądowych. Część budżetu na SZI i SZSS Ministerstwo Sprawiedliwości już ma. Na pozostałą będzie musiał pozyskać środki z Unii Europejskiej. Polska chce startować po nie wraz z innymi krajami z tzw. Grupy Wyszehradzkiej - Czechami, Słowacją i Węgrami (więcej o współpracy resortów sprawiedliwości tych krajów w ramce). Dodatkowe fundusze unijne są na pewno potrzebne na stworzenie ośrodków przetwarzania informacji. Rozmieszczone są one głównie w małych miastach, takich jak np. Elbląg i Góra Kalwaria. Łącznie pracuje w nich 800 osób - prawników i informatyków, których resort nie chce stracić. Na część IT resort sprawiedliwości środki już ma, potrzebne są dodatkowe na część inwestycyjną. Choć niekiedy - jak miało to miejsce w Elblągu - miejscowy samorząd przekazuje działkę na rzecz powstania ośrodka.

Komentarz
Działanie Ministerstwa Sprawiedliwości to najlepszy przykład wykorzystania nowoczesnej technologii w praktyce. Zbudowana przez konsorcjum EXATEL SA (lider) i Telekomunikację Kolejową sp. z o.o. rozległa sieć transmisji danych, oparta jest o technologię VPN MPLS. Dzięki realizacji tego projektu polskie przedsiębiorstwa i osoby prywatne zyskały jednolity i łatwy dostęp do różnych rejestrów państwowych, takich jak Nowa Księga Wieczysta (NKW), Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) i Rejestr Zastawów (RZ).

Należy podkreślić, że technologia MPLS, której EXATEL był prekursorem na rynku polskim, umożliwia przede wszystkim szybką i bezpieczną transmisję danych, a także obniżenie wydatków zarówno resortu, jak i jego interesantów. Świadczyć o tym mogą już uruchomione przez EXATEL projekty, a także z sukcesem realizowane kolejne, duże przedsięwzięcia. Nowoczesność i skalowalność tej technologii pozwoli resortowi sprawiedliwości w niedalekiej przyszłości na podłączanie kolejnych lokalizacji wydziałów ksiąg wieczystych oraz na zwiększanie przepustowości sieci pod kątem nowych aplikacji, a także wykorzystania jej dla potrzeb budowy systemu katastralnego.

Budowa rozległej sieci transmisji danych dla Ministerstwa Sprawiedliwości stanowi dobry przykład owocnej współpracy obu operatorów, którzy w 2008 r. zawarli ramową umowę o wspólnych działaniach na rynku usług telekomunikacyjnych i od tego czasu zrealizowali już kilka dużych projektów w sektorze administracji państwowej.

Zbigniew Dziarnowski, Dyrektor Działu ds. Sprzedaży Usług, EXATEL SA


TOP 200