Płaskie monitory CRT

Pierwsze monitory stosujące technologię flat panel trafią na rynek już w przyszłym roku.

Pierwsze monitory stosujące technologię flat panel trafią na rynek już w przyszłym roku.

Wyświetlacze budowane za pomocą nowej technologii tzw. flat panel (monitor cienkopanelowy) zostaną zastosowane w monitorach komputerów stacjonarnych oraz notebooków już w 1998 r. Obrazy wyświetlane przez te urządzenia mają taką samą jakość, jaką oferują standardowe monitory typu CRT (Cathode-Ray Tube - klasyczna lampa kineskopowa emitująca wiązkę elektronów). Monitory tego typu mogą być stosowane do obsługi komputerów PC (zastępując monitory CRT) lub montowane w notebookach zamiast wyświetlaczy ciekłokrystalicznych LCD.

Moduł wyświetlający obrazy w monitorze flat panel ma grubość zaledwie 8 mm i dlatego urządzenie to ma też nazwę ThinCRT lub field emission display, gdyż mamy tu do czynienia (tak jak w technologii CRT) z emisją elektronów, które są kierowane na specjalną płytę wyświetlającą obraz. Monitor flat panel ma mieć cenę zbliżoną do wyświetlaczy LCD, oferując jednak wyższą jasność oraz możliwość obserwacji pod większym kątem.

Jedną z pierwszych firm, która zamierza rozpocząć masową produkcję tego rodzaju monitorów w 1998 r., jest Candescent Technologies Corp. W pierwszej kolejności mają się pojawić na rynku wyświetlacze ThinCRT o małych wymiarach przeznaczone dla komputerów naręcznych, a następnie większe modele dla notebooków i monitorów.

Firmą wspierającą tę nową technologię jest Hewlett-Packard, który zainwestował w Candescent Technologies i jest obecnie właścicielem 10% udziałów. (oprac. jch)


TOP 200