Plany IBM, Dell i Sun dotyczące InfiniBand

IBM, Dell i Sun ujawniają swoje plany dotyczące wysoko wydajnej technologii I/O następnej generacji InfiniBand, którą póki co wprowadzają do swoich produktów mniej znane firmy.

Na początku 2002 r. trzy nowo powstałe firmy (Paceline, Infinicon i InfiniSwitch) zapowiedziały produkty, które będą wykorzystywać technologię InfiniBand. Należy w tym momencie przypomnieć, że została ona opracowana cztery lata temu przez stowarzyszenie, w skład którego wchodziły firmy Intel, Hewlett-Packard, IBM, Dell i Sun.

Jak dotąd InfiniBand zyskała tak wyraźne wsparcie tylko ze strony wymienionych wyżej firm, podczas gdy analitycy podkreślają, że przydałyby się w tym momencie podobne deklaracje sformułowane przez tuzów przemysłu informatycznego, takich jak Sun, IBM i Dell. Nie chodzi tu tylko zresztą o deklaracje, ale żeby firmy te wprowadzały do swoich ofert produkty wykorzystujące technologię InfiniBand. Dopiero wtedy użytkownicy uwierzą, że jest to rozwiązanie przyszłościowe.

Zobacz również:

  • W technologii ważna jest wolność wyboru
  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • Usługa Threads będzie wkrótce dostępna w wersji webowej

Podczas gdy InfiniSwitch, Infinicon i Paceline oferują już swoje pierwsze produkty oparte na InfiniBand, to uznani dostawcy sprzętu i oprogramowania sieciowego wydają się tracić zainteresowanie tą technologią. Jedną z pierwszych firm, które zapowiedziały, że przestają, przynajmniej na razie, pracować nad InfiniBand, jest Intel. Intel poinformował kilka miesięcy temu, że nie jest już zainteresowany przygotowywanymi przez siebie produktami linii 1x InfiniBand. W ślady Intela poszedł Microsoft, który ujawnił, że jego system operacyjny .Net Server nie będzie zawierać rozwiązań wspierających InfiniBand, zostawiając tu pole do popisu niezależnym dostawcom oprogramowania.

Hewlett-Packard był swego czasu gorącym zwolennikiem InfiniBand. Teraz HP oferuje co prawda rozwiązania oparte na tej technologii, ale twierdzi, że jest ona jedną z wielu pozwalającą budować wysoko wydajne połączenia, i która może stanowić alternatywne rozwiązanie względem takich technologii jak Myrinet (firmy Myricom) czy Remote Direct Memory Access (RDMA).

A co na to wszystko IBM? Postawa tej firmy nie jest jednoznaczna. Z jednej strony IBM zapewnia, że jest zwolennikiem InfiniBand, a z drugiej informuje, że wstrzymuje prace nad produktami opartymi na technologii 4x InfiniBand. Jest też i dobra wiadomość- IBM zamierza wprowadzić w 2003 r. do komputerów linii xSeries szereg rozwiązań (adaptery HCA, przełączniki i systemy zarządzania) opartych na technologii InfiniBand. Firma użyje też tej technologii do budowania połączeń obsługujących klastry oraz do budowania łączy obsługujących komunikację między procesorami instalowanymi w uniksowych serwerach średniej i najwyższej klasy.

Sun twierdzi, że InfiniBand będzie wprowadzana do takich produktów jak pamięci masowe, serwery, aplikacje i przełączniki. W późniejszym okresie, bo w 2004 r., technologia InfiniBand pojawi się w jednostkach serwerowych, w urządzeniach wirtualizujących dane przechowywane w pamięciach masowych oraz w środowisku systemu operacyjnego Sun ONE.

Dell natomiast testuje w swoich laboratoriach klastry wykorzystujące połączenia oparte na InfiniBand; technologia ta ma być też wprowadzona do nowych modularnych jednostek serwerowych linii PowerEdge (określanych przez Dell mianem “brick”).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200