Planowanie implementacji IPv6

IPv6 nie jest odległą alternatywą, która zostanie rozpowszechniona dopiero za 10 czy 20 lat. Wielu analityków przewiduje wprowadzenie nowej generacji adresacji IP już w końcówce aktualnej dekady. Warto przygotować się już teraz na wprowadzenie IPv6. Jeff Doyle - ekspert w dziedzinie trasowania IP oraz autor książek Cisco Press - przedstawił kilka rad ułatwiających migrację do IPv6.

1. Kontroluj koszty: Nie jest prawdą, że migracja do IPv6 będzie wymagała całkowitej przebudowy starej sieci i pogrążenia się w wymiany sprzętu na dużą skalę. Jeżeli wykorzystywane urządzenia były na bieżąco aktualizowane, prawdopodobnie większość z nich będzie pracowała prawidłowo z IPv6. Koniecznie należy sprawdzić opcje wsparcia IPv6 w produktach zarządzających siecią i produktach bezpieczeństwa. Koszty implementacji IPv6 mogą zostać znacznie zredukowane przez wykonanie dobrego planu wdrożenia, rozłożonego na kilka lat.

2. Rozpocznij od stworzenia studium wykonywalności projektu: IPv6 nie jest celem samym w sobie, ale potencjalnym rozwiązaniem konkretnego problemu. Pierwsze pytanie brzmi - jaki problem zamierzamy rozwiązać? Odpowiedź na pytanie pozwoli otrzymać jasny obraz tego, gdzie zmierzamy, dlaczego w taki sposób i jakie problemy mogą pojawić się po drodze.

3. Nie traktuj całej procedury jako "przejście" na IPv6; to jest implementacja protokołu. Przejście jest traktowane jako wymiana jednej technologii na inną. Implementacja to dodanie nowej technologii do technik już wykorzystywanych. W większości przypadków spotkamy się z dodaniem nowej generacji IP do istniejącej sieci, a nie zastąpieniem IPv4. W rezultacie IPv4 i IPv6 będą koegzystowały w danej sieci.

4. Zinwentaryzuj zasoby: Musimy wiedzieć, co istnieje w danej sieci, aby zrozumieć, co należy wymienić przy implementacji IPv6. Konieczna będzie więc inwentaryzacja zasobów. Opcja "wsparcie IPv6" w konfiguracji urządzenia to mało. Powinniśmy określić, jakie opcje IPv6 muszą być wspierane i na tej podstawie inwentaryzować sieciowe urządzenia.

5. Wykonaj odpowiednie testy: Warto stworzyć laboratorium testowe - jako część planu implementacji IPv6 lub innej technologii. Jest to szczególnie ważne dla bezpiecznego wprowadzenia nowych technologii do działających sieci. Warto zastosować radę nawet w przypadku małych sieci. Wiedza wyniesiona z pracy w laboratorium pozwoli zredukować ryzyko, koszty i zwiększy dostępność sieci.

6. Ustal główne etapy i metodologię implementacji: Mądrzejsi o informacje i dane pochodzące ze studium wykonywalności projektu, inwentaryzacji, wyników prac w laboratorium, możemy oszacować wstępne koszty. W tym miejscu można także określić realistyczne i szczegółowe ramy czasowe projektu.

7. Rozpocznij szkolenia: Warto podnieść stan wiedzy o IPv6 do poziomu równoważnego z wiedzą o IPv4. Jeżeli dobrze rozumiemy IPv4, szybkie zdobycie wiedzy na temat IPv6 nie będzie kłopotliwe. Nie istnieje aż tak wiele różnic pomiędzy protokołami.

Tekst powstał na podstawie jdoyle`s blog zamieszczonego w amerykańskim NetworkWorld (IDG).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200