Pivotal udostępnia źródłowy kod bazy danych GemFire

Spełniając składane wcześniej obietnice, firma Pivotal udostępniła źródłowy kod oprogramowania zarządzającego jej flagowym rozwiązaniem, jakim jest rozproszona baza danych GemFire. To rozwiązanie klasy in-memory, czyli takie, w którym dane przechowywane są w szybkiej pamięci półprzewodnikowej, a nie na dyskach.

Udostępniony przez firmę kod open-source nosi nazwę Project Geode. Jego twórcy są zdania, że oprogramowanie pracuje tak wydajnie, że będzie w stanie stawić czoła takim rozwiązaniom używanym obecnie do przetwarzania dużych porcji danych – znanych jako aplikacje Big Data – jak Hadoop czy Spark.

Udostępnienie kodu Project Geode jest częścią szerszej inicjatywy firmy Pivotal, noszącej nazwę Big Data Suite. Pivotal zapowiada, że jeszcze w tym roku zrealizuje kolejne obietnice składane w momencie ogłoszenia inicjatywy i udostępni użytkownikom źródłowe kody programów Pivotal Hawq SQL engine for Hadoop i Pivotal Greenplum Database.

Zobacz również:

  • Rząd przyjął projekt o ułatwieniach w budowie szerokopasmowego internetu
  • 12 darmowych narzędzi do projektowania, tworzenia i testowania interfejsów API

Gwoli ścisłości trzeba powiedzieć, że Pivotal nie otworzył wszystkich modułów bazy danych GemFire. Część z nich – wchodzących najczęściej w skład bardziej zaawansowanych edycji klasy enterprise – pozostaje dalej zamknięta. Są to np. programy, które obsługują komunikację między rozproszonymi po całym świecie klastrami, które komunikują się ze sobą za pośrednictwem połączeń WAN.

Pierwsze bazy danych GemFire pojawiły się na rynku ponad dziesięć lat temu i ich twórcą była firma GemStone. Z czasem program rozrósł się, tak iż obecnie liczy sobie ponad milion linijek kodu. Firma GemStone przestała istnieć w 2010 roku, w momencie gdy została przejęta przez VMware. Pivotal Software jest obecnie spółką joint venture, która powstała w 2013 roku z inicjatywy korporacji EMC i zależnej od niej firmy VMware.

GemFire jest obecnie jednym z wiodących rozwiązań na rynku baz danych typu in-memory. Do konkurujących z GemFire rozwiązań należy zaliczyć takie produkty, jak HANA (SAP), ActiveSpace (Tibco), MemSQL oraz Tachyon.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200