Piraty za milion

Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komendy Miejskiej w Sosnowcu zabezpieczyli wczoraj ok 3000 płyt CD oraz 3 nagrywarki znajdujące się w nielegalnej powielarni płyt. Wstępnie straty oszacowano na mln zł.

Oferta podrabianych produktów znajdowała się na witrynie internetowej. Proponowano tam m.in.: sprzedaż wysyłkową programów i gier komputerowych. Produkty nie posiadały licencji producenta.

Policja prowadziła obserwację handlarza nielegalnym oprogramowaniem przez kilka miesięcy. Wśród dowodów przeciwko firmie łamiącej prawa autorskie znalazły się między innymi, zdjęcia osób wysyłających nielegalny towar, jak również tych, które go odbierały. Zabezpieczono skrzynkę, na którą wpływały pieniądze od nabywców.

Zobacz również:

  • Widełki płacowe będą standardem w Europie - i to nie tylko w branży IT
  • 5 najistotniejszych zmian zgłoszonych przez e-Izbę w projekcie ustawy „Polska cyfrowa. Pakiet zmian 2022”

Zarówno sprzedającemu jak i nabywcom grożą konsekwencje prawne. Poszkodowani producenci mogą dochodzić swoich praw na drodze karnoprawnej jak i cywilnoprawnej.

Zgodnie z polskim prawem, przestępstwem może być zarówno dystrybucja nielegalnego oprogramowania (na giełdach, w sklepach komputerowych lub przez Internet), jak również nielegalne kopiowanie programów komputerowych na potrzeby wewnętrzne firm prowadzących działalność gospodarczą w najróżniejszych dziedzinach (w tym dokonanie większej liczby kopii niż zezwala na to licencja). W typowej sytuacji oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200