Pionierzy Itanium 2

HP szacuje, że w około 2005 r. przychody firmy osiągnięte ze sprzedaży serwerów Integrity przewyższą wartość przychodów ze sprzedaży systemów opartych na architekturze PA-RISC. Kampanii związanej z wprowadzeniem serwerów i stacji roboczych z Itanium 2 towarzyszy wspomagany przez HP proces przenoszenia aplikacji na nową platformę. Brak oprogramowania biznesowego na tę platformę był jednym z powodów, dla których poprzednie wcielenia Itanium nie odniosły sukcesu. "Oczekujemy, że do końca 2003 r. będzie dostępnych ponad 1000 aplikacji zaprojektowanych dla serwerów Integrity" - deklaruje Kasper Rorsted, odpowiedzialny w HP za region EMEA. Oznacza to, że do tego czasu na Itanium zostanie przeniesione ok. 85% oprogramowania, które dziś pracuje na serwerach HP PA-RISC.

Z dozą niepewności

Brak zainteresowania stacjami roboczymi, które Dell wyprodukował dwa lata temu, tuż po pojawieniu się na rynku pierwszego Itanium znanego wówczas jako Merced, zniechęcił firmę do eksperymentów z 64-bitową architekturą Intela. Teraz Dell powraca do świata 64 bitów, proponując klientom serwer PowerEdge 3250, który ma funkcjonować w klastrach składających się z 8, 16, 32, 64 i 128 węzłów. W stelażowej konstrukcji o wysokości 3U można zmieścić 16 GB RAM i dyski o pojemności 292 GB. Wybór systemów operacyjnych, które Dell proponuje klientom, ogranicza się do Red Hat Linux i Windows Server 2003.

Dell nie planuje w związku z pojawieniem się Itanium 2 takiego przetasowania w ofercie, jak uczynił to HP. PowerEdge 3250 to raczej uzupełnienie w górnym pułapie oferty Della, zbudowanej wokół 32-bitowych konfiguracji Intel Xeon. Cen i dat wprowadzenia PowerEdge 3250 do sprzedaży nie podano.

IBM wprowadza do oferty na razie tylko jeden podstawowy model z Itanium 2 - eServer x450. Serwer, który można wyposażyć w cztery procesory Itanium 2 1,5 GHz, trafi do sprzedaży w drugiej połowie lipca br.

Perspektywy

Prognozy Intela wskazują, że liczba modeli serwerów i stacji roboczych opartych na procesorach Itanium 2 zostanie w tym roku podwojona. Szacuje się, że najwięksi producenci mają obecnie w ofercie ponad 40 systemów dwu- i czteroprocesorowych oraz ponad 10 modeli wyposażonych w osiem i więcej układów. Do najciekawszych z zapowiadanych nowych konfiguracji należy 32-procesorowy serwer Unisys, łączący procesory Itanium 2 i Intel Xeon MP w ramach jednego systemu.

W przyszłym roku Intel planuje premierę procesora nazwanego Deerfield, będącego wersją Itanium 2 przeznaczoną do stosowania w klastrach i serwerach typu blade. Deerfield ma być tańszy, zużywać mniej energii niż Madison i zawierać 9 MB pamięci cache L3 (Madison - 6 MB). Następnym w kolejce jest układ Montecito zawierający dwa rdzenie procesora na jednej płytce krzemu. Na rynek trafi dopiero w 2005 r.

Raz na dwie, raz na trzy litery

Po scaleniu HP i Compaqa w jeden organizm dynamiki nabrała rywalizacja z IBM. Widać to wyraźnie przy okazji wystąpień menedżerów HP, którzy odważniej niż dotychczas odwołują się do porównań z IBM, którego nader często nazywają "trzyliterowym konkurentem" (uściślając, że bynajmniej nie chodzi im o firmę Sun).

Nie inaczej było przy okazji premiery procesora Itanium 2 Madison. Temu wydarzeniu HP nadał specjalny wydźwięk ze względu na fakt, że począwszy od wprowadzenia na rynek tego procesora, firma rozpoczyna od dawna zapowiadany proces budowy kompletnej oferty serwerowej wokół standardowej architektury Intela. Na kilka miesięcy zanim nowy procesor Intela został oficjalnie zaprezentowany, inżynierowie HP skonfigurowali potężny serwer Superdome z 64 układami Madison, by wystawić go do pojedynku z najsilniejszym "trzyliterowym" serwerem unixowym Regatta. W prestiżowym teście TPC-C Superdome z systemem Windows Server pokonał serwer IBM wyposażony w procesory Power 4+. Tym sposobem HP w najlepszym momencie zyskał wiarygodny argument na potwierdzenie słuszności obranej strategii. Z nie mniejszym zachwytem o wyniku osiągniętym przez HP Superdome wypowiadali się przedstawiciele firm Intel i Microsoft, które z IBM mają własne rachunki do wyrównania.

Główny konkurent wprawdzie przyłączył się do grona firm wspierających 64-bitową platformę Intela, ale, inaczej niż HP, nie zamierza rezygnować z poszukiwania alternatywy dla Itanium. Trudno za zbieg okoliczności uznać fakt, że w dniu uroczystej prezentacji procesora IBM obwieścił pokonanie HP Superdome w teście TPC-C. IBM eServer p690 z 32 procesorami IBM Power 4+ i systemem operacyjnym AIX osiągnął wynik prawie 764 tys. transakcji na minutę przy koszcie 8,31 USD (rekord Superdome wynosił 707 tys. transakcji przy koszcie 8,44 USD). "Pogląd, że serwery HP oparte na procesorach Itanium 2 są tańsze od popularnych systemów unixowych IBM eServer, jest mitem" - skomentował Adalio Sanchez, dyrektor IBM odpowiedzialny za eServer pSeries. Korzystny dla siebie obrót wypadków IBM wykorzystał na przypomnienie o trwających pracach nad własną architekturą Power5, następcą Power4+. W podawanych informacjach nie pojawiły się nowe szczegóły o Power5, ale udało się osiągnąć efekt marketingowy i na chwilę oderwać uwagę od reklamowanej premiery Itanium 2.


TOP 200