Pionier rynku fotografii cyfrowej bankrutuje i wyprzedaje patenty

Bankrutujący koncern Eastman Kodak chce wystawić na sprzedaż ponad 1,1 tys. patentów dotyczących technologii związanych z utrwalaniem i przetwarzaniem obrazów cyfrowych. Łączna wartość patentów, które mają zostać wystawione na sprzedaż może przekraczać 2,5 mld USD.

Firma uznawana za pioniera fotografii amatorskiej i cyfrowej znajduje się w stanie upadłości od stycznia br. Koncern Kodak ma problemy m.in. z utrzymaniem płynności finansowej. W styczniu władze spółki poinformowały o pozyskaniu dofinansowania w wysokości niemal miliarda dolarów. Środki miały zostać przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności oraz przygotowanie planu restrukturyzacji.

Teraz Eastman Kodak zamierza ratować się sprzedażą posiadanych patentów obejmujących m.in. technologie ważne dla rozwoju fotografii cyfrowej. Według zapowiedzi patenty firmy Kodak będą sprzedawane w ramach dwóch odrębnych pakietów. W pierwszym z nich znajdą się prawa do technologii związanych z rozwojem technologii cyfrowego zapisu obrazu, wstępnego przetwarzania oraz transmisji. Drugi, mniej liczny pakiet wystawionych na sprzedaż patentów obejmie natomiast rozwiązania związane z analizą i obróbką zdjęć, tworzeniem znaczników zaszytych w obrazach, a także usługami dodatkowymi. Technologie zaliczane do tego pakietu licencjonują m.in. firmy Samsung, LG, Motorola i Nokia. Władze koncernu Kodak podkreślają, że wpływy z tytułu sprzedaży praw do wykorzystywania rozwiązań wchodzących w skład drugiego z pakietów w skali minionych 11 lat przekroczyły 3 mld USD. Trwają również postępowania w sprawie naruszenia wspomnianych patentów przez firmy Apple, Research In Motion i HTC.

Zainteresowanie zakupem technologii firmy Kodak wstępnie zgłosiło już ponad 20 firm. Władze spółki nie zamierzają ujawniać jakie podmioty będą zainteresowane zakupem praw do technologii związanych z przetwarzaniem obrazów. Opinii publicznej przekazane zostaną jedynie informacje na temat zwycięskiej oferty. Transakcja miałaby zostać sfinalizowana w sierpniu br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200