Pingwin w cenie

Przejęcie Inprise ma pozwolić Corelowi skuteczniej konkurować na rynku systemów operacyjnych nie tylko z Red Hat, ale także z Microsoftem.

Przejęcie Inprise ma pozwolić Corelowi skuteczniej konkurować na rynku systemów operacyjnych nie tylko z Red Hat, ale także z Microsoftem.

Kanadyjska firma Corel przejmuje producenta narzędzi programistycznych Inprise, firmę znaną wcześniej pod nazwą Borland. Obie konkurują z Microsoftem. Pierwsza z nich na rynku pakietów biurowych, druga - narzędzi programistycznych. Fuzja ma ułatwić rywalizację z koncernem z Redmond. W ciągu ostatnich 2 lat obie firmy znalazły niszę inwestując w rozwój systemów pracujących na bezpłatnym systemie Linux. Właśnie silna pozycja na rynku linuxowym firmy Inprise ma być głównym powodem jej zakupu przez Corela.

Wartość transakcji, która zostanie zrealizowana w formie wymiany akcji, jest szacowana na 2,4 mld USD. W ubiegłym roku ogólne przychody łączących się firm wyniosły 418 mln USD.

Po zakończeniu przejęcia, które zaplanowano na II kwartał br., Inprise sta- nie się w pełni zależnym oddziałem Corela. Michael Cowpland, prezes Corela, pozostanie na stanowisku prezesa i dyrektora wykonawczego. Dale Fuller, pełniący obowiązki prezesa Inprise, stanie na czele jej rady nadzorczej. Nowa firma będzie występować pod nazwą Corel.

Specjalizacja w Linuxie

Corel znany był dotychczas jako producent aplikacji biurowych i graficznych, w tym WordPerfect i Corel Draw. Od niedawna firma zaczęła przejawiać zainteresowanie bezpłatnym systemem operacyjnym Linux. Corel oferuje własną odmianę tego systemu. W kwietniu br. wprowadzi na rynek pakiet WordPerfect Office 2000 w wersji przeznaczonej dla Linuxa. Można będzie go instalować na większości odmian tego systemu.

W ciągu ostatnich miesięcy kanadyjska firma nabyła także udziały w kilku nowo powstałych firmach linuxowych, m.in. w OE/ONE.com, zajmującej się tworzeniem platformy dla urządzeń internetowych, i firmie Newlix, która opracowuje linuxowy serwer Omega przeznaczony na rynek małych i średnich firm. Wydaję się, że zakupy te przyniosą korzyści już w 2000 r. Przedstawiciele Corela spodziewają się w tym roku przychodów z działalności linuxowej na poziomie 20-30 mln USD. W ciągu 5 lat sprzedaż tych rozwiązań ma stanowić 50% ogólnych przychodów firmy.

Przejęcie Inprise, firmy specjalizującej się w tworzeniu narzędzi programistycznych, technologii związanych z dostępem do Internetu oraz usług dla programistów, umożliwi Corelowi zaoferowanie pełnej gamy produktów dla Linuxa. Inprise udostępniła niedawno bezpłatnie środowisko programistyczne Java na platformę Linuxa. W połowie roku firma zaoferuje narzędzie Kylix do tworzenia aplikacji na Linuxa.

Dystrybucja Corela

Corel chce namówić użytkowników do korzystania z własnej odmiany Linuxa. Stanie się więc konkurentem nie tylko dla Red Hat - największego dystrybutora Linuxa - ale także dla Microsoftu.

Mimo coraz większego zaangażowania kanadyjskiej firmy w tworzenie oprogramowania dla systemu Linux, Michael Cowpland zapowiedział, że Corel nie zamierza rezygnować z aplikacji dla platformy Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200